П'ятниця, 26 вересня 2014 00:00

Доба кочубеївщини

Автор

«Те, що Грушевський зробив для української історії, я зробив для української мови»

Юрій Шевельов

 

Автор 17 книг та низки фундаментальних наукових праць, зокрема: «Нарис сучасної української мови» (1951), «Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови» (1965), «Історична фонологія української мови» (1979).

Один із найвизначніших українських інтелектуалів ХХ століття народився в Харкові  17 грудня 1908 року.  Був філологом  мовознавцем, займався літературознавчими працями; культурологія, публіцистика, політичне прогнозування також належать його перу. 

Батько і матір походили з шляхетних московських родин етнічних німців. Прізвище при народженні  Шнейдер; псевдоніми: Юрій Шерех.

Культ особистості Юрія Шевельова  полягає в тому, що його статті  корисно й цікаво читати незалежно від того, яка дата зазначена автором. Тож актуальність його часу та сьогодення не відкриває, а доводить існуючу істину розуміння України і світу в цілому.

Одним з питань  над яким розмірковує Шевельов – потрібно, щоб Україна після всіх історичних перипетій повернулася у цивілізаційне русло. Національні комплекси не дають українцям бути українцями, а Україні  сильною незалежною від Росії державою. Бо кочубеївщина як приклад зрадництва, перехід української еліти  на бік сильнішого, на бік московських імперіалістів. Внутрішня ворожнеча  чинів на роздачі «доль українців» і долі України у світі використовує  Москву  для пригнічення свого ворога, подаючи зрадництво (невигідні для України умови), як  національний інтерес.

Переяславська угода вплинула на історію Українського народу і Європи в цілому. Завдяки Богдану Хмельницькому Україна утвердилася як Українська Козацька держава, як правова автономія і суб’єкт міжнародних відносин. Але її  легітимація  спровокувала розрив стосунків з польсько-литовською Річчю Посполитою. Створення державного устрою та системи влади в Україні. розвивалися до першої третини XVIII ст. у конструктивному руслі. А далі  посилилися процеси колонізації Української Козацької держави, відбулася її повна ліквідація. Почався процес русифікації українського етносу, його денаціоналізації, трансформації Української православної церкви, втрати її автономності. До 300-річчя «возз’єднання» України й Росії, Юрій Шевельов пише есей  «Москва, Маросєйка» де називає  трьох головних ворогів України: Москва, кочубеївщина, провінціалізм. Ця тема до болю актуальна сьогодні.

Особисто до моїх рук потрапила книжка про Юрія Шевельова  «Учора, сьогодні, завтра…»  в рамках прес-туру «Схід-Захід: Редакції за обміном» від «Інтерньюз Україна», що проходив у Харкові на зустрічі з  харківськими журналістами, представниками Фонду "Ренесанс" та студентами факультету журналістики Харківської державної академії культури. Власне, це книга наукових викладів до 105 річниці від дня народження Юрія  Шевельова. Але саме ця книга спровокувала глянути глибше в українську історію. І знаєте, я не дивуюсь історичним фактам,   але це феномен, коли історія переживає себе в сучасності. Феномен, чи свідомий вибір владних мужів і слабкість народу? Ви вже вибачте мене, але на фоні сьогоднішніх подій приймаєш усвідомлення колосальної зради. Кажуть, що народ має тих правителів на які заслуговує. Є в цьому доля правди, але найбільша доля кривди, і коли ця кривда заходить у дім кожного пересічного українця звісткою про смерть за Вільну Україну… а на дворі 21 століття, мені хочеться цей абсурд зупинити і Боже мій, стерти з лиця Землі аморальність і бруд. І нехай скінчиться доба кочубеївщини, але нехай почнеться доба ЛЮДЯНОСТІ, бо немає сьогодні виправдання передумов для зради себе, своєї країни,  народу.

 

Кочубей   зрадник  (який пізніше став  героєм Росії) важливих державних справ, що їх провадив Іван Мазепа; символ зрадницьких еліт, які перебігають на бік сильнішого.

 

Світлана КЕДИК

 

 

Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.