Субота, 28 січня 2017 09:21

Доля ромського народу в історії конкретної родини

Автор
Доля ромського народу в історії конкретної родини Доля ромського народу в історії конкретної родини

Друга світова війна призвела до появи в лексиконі нового слова «геноцид».  Наукова асоціація дослідників геноциду назвала ХХ ст. «століттям геноциду».

Історики визнають геноцидом декілька подій. Одним із перших, достовірно зафіксованих, є знищення 1915–1916 рр. на теренах Оттоманської імперії майже мільйона вірмен. Голодомор 1932-1933рр. українського народу. Знищення єврейського населення Європи нацистами в роки Другої світової війни. Чимало дослідників вважають геноцидом і політику, що її Німеччина проводила стосовно ромів. 

З 2004 р. в Україні 2 серпня відзначається як Міжнародний день пам’яті голокосту ромів.

Слово «голокост» ромською звучить як «параймос». Саме 2 серпня 1944 року в Аушвіці 4 тис. ромів стратили за одну ніч. 

Тема голокосту ромського народу, зокрема ромів Виноградівщини, піднята у книзі «Вікно в минулі роки» авторами Бурмек-Дюрі та Бурмек Ласло. Спогади та  розповіді колишніх в’язнів нацистських концтаборів, їхніх внуків і правнуків….зафіксовані на сторінках даного видання.

 «…Ця книга є першою спробою розповісти про біль, муки і трагедію пережиту моєю родиною в роки Другої світової війни.» – зауважує автор на першій сторінці видання. 

Дві  частини –  «Свідки свідчать» та «Рукописи Бурмек-Дюрі» відкривають своєрідну буденність родини Бурмек у час голокосту. Спогади відтворюють картини життєвих протиріч та варіантів вижити.  

У додатку видання Читач знайде  Словник, що містить пояснення значення використаних термінів та список осіб  ромського населення у Виноградівському районі, які пройшли голокост.  

Варто зауважити, що книжка видана за фінансової підтримки «Ромського освітнього фонду», віддрукована в КП «Районний редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» накладом 50 примірників.

Книга «Вікно в минулі роки» є маленькою, але значимою спробою, що дозволяє дізнатися про долю ромського народу через історію конкретної родини.

Зрештою, як будь-яка подія пов’язана з масовим насильством та спланованим убивством мирних людей, трагедія ромів України містить багато уроків. Їх варто пам’ятати. Ці уроки можуть не лише пояснити нам історичні події минулого – вони здатні краще пояснити нам самих себе, таких самих людей. Від нас залежить чи будемо ми здатні їх осягнути.  

Через вивчення трагедій і вшанування жертв геноциду можна долати суспільні віруси: ксенофобію та расизм. А задля увічнення пам’яті про наших циган потрібно інтегрувати знання про них в історію України.

Презентація відбулася в читальній залі Виноградівської ЦРБ 27 січня.

Світлана КЕДИК

Фото: Алла Форкош

 

 

 

Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.