Субота, 25 березня 2017 05:33

Мелодії Середньовіччя у Виноградові

Автор
Мелодії  Середньовіччя у Виноградові Мелодії Середньовіччя у Виноградові Олег Ільчин

В минулу неділю наше древнє місто відвідала творча фольклорна група  Mintha Zenekar з угорського міста Мішкольц.

Вона подивувала виноградівців чарівним світом старовинних угорських мелодій. Заново відроджені і повернуті до сценічного озвучення цим колективом. Вони набули другого дихання. Час стрімко летить. У небуття відходить старше покоління. Разом із ним з лиця Землі зникають неповторні народні традиції, вікові обрядові пісні та танці, які колись виконувалися нашими попередниками. Три роки тому над цим серйозно задумалися четверо аматорів-любителів. Їх давно згуртувала любов до музики і народних пісень. Фармацевт за професією Агнеш Феледі-Бочік володіє приємним  голосом. Викладач музичної школи Кінга Вереш –  гарно співає, грає на різновидах сопілок та ударних інструментів. Йожеф Кіш – історик, майстерно володіє грою на бас-гітарі. Легел Шоморйої – теж історик, віртуозний гітарист. Дружня четвірка задумала, зібрала і відродила до життя призабуті у часі старовинні мелодії різних регіонів Угорщини, навіть ті, які сягають глибини Середньовіччя. Їздили по селах, записували мотиви, аранжували і почали їх виконувати. Мелодій набралося на два диски. Знайшлися спонсори, які підтримали аматорів. Їх почали запрошувати на гастролі у різні кінці Угорщини. Фольклорний гурт  Mintha Zenekar  та його виступи стали показувати на різних каналах телебачення. Слава сама знайшла цих виконавців.

Перше турне по Закарпатті розпочали з нашого Виноградова. У міському будинку культури дали свій творчий публічний виступ. Приємно подивували виноградівців своїми музичними номерами. Ритмічна музика одразу нагадала кочівне життя диких племен, котрі з-за Уралу колись поселилися у Придунайській  низовині. На окремих «тонях» пастухи випасали отари овець. До водопою їх дружно підганяли собаки. Тихо поскрипує журавель. Над колодязем з відра цебенить вода, якою заповнюють  дерев’яні відводи для пійла і літня спека відступає. У другому мотиві відчутний шалений біг табуна коней. Він відчув неозорий простір і в нестримному бігу несеться по зелених луках. В’язанка народних пісень вдало передала настрій революційних подій 1848-х років. Хто загинув за свободу Вітчизни, не буде забутий народом. Однак життя на Землі триватиме далі. Цікаві в їхній обробці середньовічні мотиви старо-німецької та французької мелодії. Волелюбний настрій угорців виразно передала пісня на слова товариша. Дві композиції приурочені  70-ти річчю подій в Угорщині. В жовтні-листопаді 1956-х сотні молодих патріотів товарняками вивозили в невідомому напрямку. Якщо навіть вони загинули і поховані у землі вічної мерзлоти далекого Сибіру і ніхто не знатиме, що тут спочиває угорець, Батьківщина  його не забуде. Цікава розробка пісень «Віють холодні вітри» та «Засохле дерево». Три музичні композиції присвячені молдавським мотивам.

Не обійшли співаки та музиканти мотивів закоханості молодих, сільських недільних гулянь та забав  біля церкви, ритмічних народних танців, які завжди виділялися своїм запалом, темпераментом, азартом і властивою молоді рухливістю. Виноградівці тепло прийняли виступ фольклорного гурту Mintha Zenekar з Мішкольца. Наступної неділі їх почують слухачі австрійської столиці. Мешканці нашого міста щиро просили четвірку музикантів не оминати з концертами нашого древнього Виноградова. Ми ще раз переконалися, що музика не знає кордонів і кожній новій зустрічі з цим гуртом ми будемо завжди раді.

 

Марія Конкіна

Фото: Олег Ільчин

Марія Конкіна

Я нікому не віддам твою весну, край зелений і незайману красу, дикий ліс, квітучий яблуневий сад, тиху велич переплетених Карпат! Україна - моя радість і журба, моя тиха, віком стомлена сльоза. Ми разом з тобою будемо завжди, моя пісне, білим голубом лети...

Люблю дітей за їх наполегливість, неупередженість та щирість...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.