Неділя, 04 січня 2015 00:00

Мідянка Петро – лексикограф центральноєвропейської магії

Автор

Він – центральноєвропейський поет Петро Мідянка, мешканець далекого марамороського села Широкий Луг.

Він живе в горах, тим самим покоряючи власний мистецький Олімп, він створює про себе міфи, адже найдавніші боги починали саме так.

Лауреат Міжнародного літературного конкурсу „Гранослов” (1996), обласної премії ім. Федора Потушняка. Письменник активно виступає на сторінках престижних видань з культурологічними, публіцистичними, літературознавчими матеріалами, есе та перекладами. Кілька його поезій покладено на музику. Поетичний доробок П. М. Мідянки вміщують поважні антології та часописи як в Україні, так і за її межами. Член Національної спілки письменників України з 1991 р. 

9 лютого 2012 відбулася подія, яка очікувала вся творча інтелігенція країни, було оголошено лауреатів Шевченківської премії 2012 року Підсумки таємного голосування оголосив Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Лауреатами премії з літератури стали Петро Мідянка за збірку поезій 2010 «Луйтра в небо»               

Петро Миколайович Мідянка народився 14 травня 1959 р. в с. Широкий Луг Тячівського району Закарпатської області. Був вихованцем Хустського інтернату. У 1982 році закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету і почав працювати вчителем української мови і літератури в загальноосвітніх школах сіл Новоселиця і Тісолово Тячівського району Закарпатської області. Зараз живе і працює у рідному селі. З 1982 року працює вчителем української мови та літератури спочатку в Новоселиці, а згодом в Тисолові Тячівського району. Публікації перших поетичних спроб припадають на шкільні роки. Перша збірка поезій „Поріг” побачила світ у київському видавництві „Молодь” 1987 р. Наступні збірки „Осередок” (1994); „Фараметлики” (1991); „Зелений фирес” (1999); „Трава Господня” (2001……

Вперше Петро Мідянка почав друкуватися в 1974 року у тячівській районній газеті «Дружба». Згодом ще у кількох журналах «Дніпро» і «Вітрила». Свою першу збірку видав 1987 р. з назвою «Поріг». Потім побачили світ його збірки «Осередок» (1994), «Фараметлики» (1994), «Зелений фирес» (1999), «Трава Господня» (2001), «Срібний прімаш» (2004), «Ярмінок» (2008), «Луйтра в небо» (2010) та «Вірші з поду» (2011). Друкувався в поетичних антологіях.

 

Мідянко Петро Вірші з поду : поезії. – Ужгород: Поліграфцентр «Ліра», 2011. – 192 с.

 «Вірші з поду» – це збірка раніше недрукованих поетичних текстів відомого українського поета, лауреата Шевченківської премії 2012 року Петра МідянкиАвтор із певних причин не включав їх до попередніх збірок. Багато віршів написані ще в студентські роки, крім тих, які, як «паровози», були вміщені в тогочасних закарпатських партійних газетах та молодіжних альманахах.Елегійна настроєвість викликана певними розчаруваннями в добу застою й відірваністю від культурних центрів.

Вдумливий читач має змогу порівняти ранні й пізніші твори поета, зробити своєрідний екскурс у молодість «вісімдесятників», перейнятися неперехідністю поезії.

 

Мідянка П.М. Маромороський розлом. Поезії.-Ужгород:Карпати, 2011.-216с.

Один із провідних українських поетів Петро Мідянка народився, живе і працює у віддаленому гірському селі на Закарпатті, а у його творах верховинський  космос природно ц гармонійно вростає в європейський Всесвіт.

Це засвідчує і чергова зірка  «Маромороський розлом», яка увібрала нові і твори попередніх років,  представляючи читачеві майстра вишуканих віршованих форм, зокрема сонетів, у яких глибинний інтелект, духовна наповненість, естетичний експеримент модерності письма природно поєднується і синтетизується із сакральністю і метафоризацією буднів і свят, з яких у контексті людства і виростає карпатський феномен Петра Мідянки.

 

Каталіна Вашкеба

"Коли в людини є народ, тоді вона уже людина" - Ліна Костенко

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Детальніше в цій категорії: Андрій Любка »