Четвер, 14 травня 2015 00:00

Бальзак і Україна!

Автор

Бальзак і Україна!


    Ще одна з рекомендованих мені книг – Бальзак «Розкоші і злидні куртизанок».
Оноре де Бальзак народився у місті Тур 20 травня 1799. Батько «вийшов у люди» і перетворився з «Бальса» на «Бальзака». Оноре здобув освіту яку не хотів, але від долі не втекти і творчі здібності перемогли, тож став письменником. Ще на ранніх етапах роботи виявив схильність писати твори циклами. Найвідоміший з них «Людська комедія», куди увійшли романи: «Втрачені ілюзії», «Кузина Бетта», «Кузен Понс», «Розкоші і злидні куртизанок» та ін. Останній роман Бальзака «Селяни» залишився незавершеним.
    Сюжет «Розкоші….» простий. Люсьєн Шардон де Рюбампре, що вперше з'явився в образі жебрака невдахи в романі «Втрачені ілюзії», пройдисвіт та пристосуванець, що будь-якою ціною йде до мети. Він не злий, просто моральні категорії для нього розмиті, а поруч немає того хто б наставив на шлях істинний. А поруч якраз «зло», абат Карлос Еррера (каторжник на ім'я Жак Коллен). Під впливом такого наставника головний герой «продає» кохану Естер за становище в суспільстві та гроші. Про фінал можна не писати, він дуже передбачуваний. Шкода лиш Естер невинне створіння без власної думки та волі, яка віддала життя для успіху Люсьєна.
    Рекомендую прихильникам старої, доброї класики!
    А тепер трохи про самого автора, життя якого було пов’язане і з Україною.
    У 1832 р. письменник отримав листа з приводу його роману «Тридцятирічна жінка» від Евеліни Ганської, польської поміщиці та власниці маєтку поблизу Бердичева. Їх листування спочатку переросло в дружбу, а згодом кохання. Бальзак двічі відвідував Україну та був вражений її землею: «…Це пустеля, царство хлібів, ці мовчазні прерії Купера, – захоплено зазначав він. – Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного ґрунту завтовшки футів п'ятдесяти, а іноді навіть і більше. Його ніколи не угниють…»
    Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ і так описав його красу і велич в листі до Лори де Сюрвіль:
«…Ось я і побачив цей Північний Рим, це татарське місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре поглянути на це ще разок…» .
    У 1850 році закохані одружились! Так Україна стала частиною життя відомого письменника.

Валентина Горнецкі

Закінчивши географічний факультет зі  спеціальністю туризм продовжую своє навчання на кафедрі історії України УжНУ, пишу кандидатську на тему: «Архітектура Закарпаття періоду Австро-Угорщини», бо вважаю, що  немає меж досконалості...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Детальніше в цій категорії: « "Дорога" З історії... »