Середа, 27 травня 2015 00:00

З історії...(2)

Автор

   Книголюб, бібліофіл, і книжковий хробак (від англ. Bookworm) – це все про любителів книг, які пройшли довгий історичний шлях, перш ніж стали такими, яких ми знаємо їх сьогодні.

 

    Сувої папірусу були ще поширені, коли в I столітті н. е. з'явилися старовинні рукописи, як свідчать розкопки в Помпеях. Поступово їх стали використовувати все частіше і частіше; перша письмова згадка про рукописи, як різновид книг відноситься до кінця I століття, коли Марціал у своїй Apophoreta CLXXXIV хвалить їх компактність. У язичницькому світі рукописи не знайшли визнання і тільки з християнством були популяризовані і отримали широке розповсюдження.

   Перед винаходом і впровадженням друкарської машини майже всі книги переписувалися вручну, що робило книги дорогими і рідкісними. Існувало чотири типи переписувачів:

  1. «копірувальники», вони мали справу з масовим виробництвом і з кореспонденцією;
  2. «каліграфи», які мали справу з виробництвом важливих книг;
  3. «коректори», зіставляти і порівнювати закінчену книгу з рукописом, з якої її копіювали;
  4. «художники», які малювали червоні літери; і «ілюмінатори», які малювали ілюстрації.

   Перші книги переписувалися в основному в монастирях, по одній за раз. З розвитком в XIII ст. університетів, попит на книги зріс і з'явився новий спосіб копіювання. Книги поділялися на окремі листи («пеціа»), які видавалися копірувальникам. Таким чином, значно збільшувалася швидкість виробництва книг. Спосіб сподобався гільдіям купців, які виробляли як релігійний, так і не релігійний матеріал.

   30 вересня 1452 року в друкарні Йоганна Гутенберга вийшла в світ перша в Європі справжня солідна книга — Біблія. До того майстер друкував лише пробні маленькі книжечки типу підручників, а раніше перші невеликі книжечки друкував голландець Лауренс Костер і деякі інші майстри, та саме Гутенберг поставив друкарство на промислову базу. За першим разом було надруковано 180 примірників Біблії, з яких дотепер залишилося тільки 48. Два з них знаходиться у Британській бібліотеці, електронні копії яких можна переглядати і порівнювати онлайн.

 

   Багато років, починаючи з XV століття, були витрачені на поліпшення друкарських машин.   До середини XX століття виробництво книг в Європі перетнуло позначку 200 тис. найменувань на рік. Далі буде...

(матеріал з інтернет джерел)

Валентина Горнецкі

Закінчивши географічний факультет зі  спеціальністю туризм продовжую своє навчання на кафедрі історії України УжНУ, пишу кандидатську на тему: «Архітектура Закарпаття періоду Австро-Угорщини», бо вважаю, що  немає меж досконалості...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Детальніше в цій категорії: « З історії... З історії...(3) »