П'ятниця, 21 листопада 2014 00:00

ТОП 20 Величний «Канків»

Додала

Загадкове та старовинне місто Виноградів розкинулось у підніжжя Чорної гори, скелясті виступи та кам’яні брили якої нагадують, що колись це був вулкан. На одному з його схилів розташовані руїни Угочанського замку «Канків», могутньої твердині краю.

 

Вперше територія замку згадується в угорській хроніці "Gesta Hungarorum" у зв’язку з приходом угорців у Тисо-Дунайську низовину, де говориться про те, що на цьому місці в IX столітті було укріплене слов'янське городище. У XI столітті, з поширенням на цю частину влади угорських королів, тут споруджується замок опорний прикордонний пункт. Також своїм прямим обов’язком фортеця мала охорону торгових шляхів, як сухопутних так і по р. Тиса, зокрема «соляного шляху».

Протягом деякого часу місто Севлюш та укріплення неодноразово переходили з рук у руки угорських феодалів. У 1329 році отримало від короля Карла Роберта право коронного міста, і незабаром стає значним торгівельним центром, а жителі отримують широкі права та привілеї.

Тривалий період «Канків» перебуває у підпорядкванні відомої родини Перені, які майже чотири століття були найбільшими землевласниками в краї. В грамоті, від 5 листопада 1399 року, сказано, що родина передала замок в користування монахам-францисканцям, що перетворили його на монастир. Ченці переносять у новостворений монастир прах Яноша Капистрана, героя битви з турками під Белградом, 1456 року, згодом канонізованого та ставшого одним з найшановніших католицьких святих.

У період Реформації нащадок Перені перейшов у протестанство і вигнав католицьких священослужителів зі своїх володінь. В 1556 році він захопив францисканський монастир. Ченців, що чинили опір, феодал наказав убити, а тіла жертв було кинуто до замкового колодязя. Проти Перені був посланий загін імператорських військ під командуванням Телекеші, який штурмом узяв і зруйнував замок у 1557 році.

Знищення відомої фортеці знайшло своє місце і в усній народній творчості, породивши багато легенд і переказів. Одна з них розповідає про те, що монастир був зруйнований за наказом барона Перені тому, що ченці заманили туди його дочку, теж виховану в протестантській вірі, і тримали її в ув'язненні довгі роки. Звільнив її зрештою один прочанин, але вона після всього пережитого вже не могла нормально жити та згодом померла.

Остаточно замок був зруйнований в останній третині XVI століття за наказом австрійської імператорської влади, яка в цей час вела активну боротьбу проти угорського дворянства.

До нашого часу споруда дійшла дуже поруйнованою, нажаль цей процес продовжується і дотепер. Якщо піднятись до замку, який височить над містом, то донині можна бачити міць його мурів, та від них залишилися лише фрагменти. Є кілька шматків стін із бійницями. Найкраще збереглися стіни та монументальний фундамент каплиці. Вочевидь, на її місті колись була вежа.

 

 

 

Сьогодні залишки «Канків» мають статус національної пам'ятки архітектури. Проте археологи, очолювані відомим знавцем і дослідником Закарпаття паном  В.Г. Котигорошко, пропонують надати руїнам статус археологічної пам'ятки, бо досліджувати тут є що, і ніхто не знає які сенсації та відкриття заховані під шаром ґрунту. Тож попереду ще не одна таємниця, яку може розкрити нам величний «Канків»!!!

 

Юліанна Малик

Валентина Горнецкі

Закінчивши географічний факультет зі  спеціальністю туризм продовжую своє навчання на кафедрі історії України УжНУ, пишу кандидатську на тему: «Архітектура Закарпаття періоду Австро-Угорщини», бо вважаю, що  немає меж досконалості...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Останні пости від Валентина Горнецкі