Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 877
Понеділок, 24 грудня 2018 19:09

Радість, яку дарує нам Різдво. З приватної колекції Ірини Турцанаш

Додала
Радість, яку дарує нам Різдво Радість, яку дарує нам Різдво

Радість, яку дарує нам Різдво схожа до радості і тепла, яке випромінюють батьки, коли бачать дітей щасливими. Різдво – свято вселенського оновлення, переродження, очищення. І лише найцінніше має право залишатися для майбутнього. Воно сховане у зовсім простих речах і залишається незмінним, бо стосується нашого буття.  Вони несуть коди, знаки, символи, які  залишилися у клаптиках орнаментів на одягу, у різних візерунках на посуді, у мелодіях, у співах, у переказах…

Напередодні Різдва у виставковій залі ІМПАСТО відкрилася виставка стародавніх народних костюмів і речей домашнього вжитку з приватної колекції Ірини Турцанаш. Така унікальна виставка дозволить кожному небайдужому доторкнутися до безцінного скарбу – історії життя наших предків, почерпнути сили, надихнутися на добрі справи та подякувати Творцю. Виставку доповнив виступ народного фольклорного колективу «Хижанські візерунки», яким керує п. Ірина.

Дух Різдва і хижанської автентики у виставковій залі буде панувати до 23 січня 2019 року.

 

Ірина Турцанаш

Народилася 1960 року в селі Хижа, Виноградівського р-ну, закарпатської олб.

З 1978 року і по сьогодні працює в КЗ «Хижанський сільський будинок культури» на посаді директора.

У 1982 році закінчила Хустське культ-освітнє училище.

На базі будинку культури вона створила, фольклорний колектив «Хижанські візерунки», який у 2012 році отримав звання Народний.

Робота стала першим поштовхом у колекціонуванні всього стародавнього.

Учасники колективу виступають у костюмах сторічної давності. Збирали їх у родичів, сусідів, знайомих. Допомагала у цьому мама Ірини, яка вже мала невелику колекцію старожитностей. Пошкоджені костюми вона перешивала із дорослих на дитячі, аби зберегти вишивку. Цю колекцію вона передала у спадок. Згодом хижанці приносили Ірині старі речі в подарунок, або вона купували від них. Колекція збільшувалася і за сорок років нараховує понад 500 експонатів. На виставці експонується лише частина колекції.

У липні цього року Ірина була запрошена до Києва, щоб взяти участь у мультимедійному проекті «Спадок» виробництва Film.ua Group за участі Українського Інституту Моди. Вона везла з собою костюми наречених і була консультантом при зйомках Закарпатського хижанського весілля – свальби.

Ірина тісно співпрацює з Ольгою Гал, яка перемальювувала орнаменти, узори, створивши чималу колекцію зразків автентичної хижанської вишивки.

Ірина із фольклорним колективом «Хижанські візерунки» дуже часто бере участь у різних фестивалях, святах і нагороджена численними грамотами та відзнаками районного та обласного рівня.

 

Більше фото нижче на сторінці.

Валентина Костьо

Фото: Віктор Костьо


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Валентина Костьо

Малювати почала в 2008 році. Самотужки опанувала техніку живопису. Першими були роботи на склі. Згодом почала малювати на картоні, полотні мастихіном. Працюю в техніці графіки, акварелі, настінного розпису, ілюстрації художніх творів, карикатури, художньої вишивки. Перша персональна виставка відбулася в замку Паланок м.Мукачево в 2009 році; 2010р. – персональна виставка в м.Хуст, галерея «Митець Верховини»; 2012р. – м.Виноградів арт-кафе  «Helena». Брала участь у колективних виставках і мистецьких фестивалях м.Виноградів, м.Ужгород, галерея с.Пийтерфолво Виноградівського району. Дві роботи експонувалися в м.Київ.  У 2009 році написала перші казки і колискові для дітей. У 2011 році вийшла друком перша збірочка поетичних оповідок «Намистинки», яку сама ілюструвала. У 2013 році виходить друком українською та російською мовами збірка казок для дітей «Відчуття щастя». У творчому доробку – поетичні твори, оповідання, гуморески...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.