Вівторок, 08 вересня 2020 13:58

Відомі постаті Виноградівщини. Вересень

Додала
Відомі постаті Виноградівщини. Вересень Відомі постаті Виноградівщини. Вересень

Виноградівська центральна районна бібліотека продовжує поповнювати імпровізований список відомих постатей Виноградівщини, які є своєрідними творцями історії та культурної спадщини нашого краю.

Вересень дарує день народження доценту історичних наук Володимиру Івановичу  Феничу та  почесному громадянину міста Виноградів Андрію Васильовичу Поличко; відзначає 120-ту річницю від дня народження  Михайла Івановича Гандери.

фото Медіацентр Ужну

Володимир Фенич  народився  5 вересня 1970-го в селі Тросник.

Невдала спроба професійно опанувати живопис, як результат робота на будівництві. 1992-го закінчує історичний факультет.  1996-го –  аспірантуру по кафедрі історії України Ужгородського державного університету. 1997-го  захист кандидатської дисертації.

З вересня 1994 р. працює в Ужгородському університеті: викладач (1994-1997 рр.), доцент (1997-2005 рр.), заступник декана з виховної роботи (1999-2000рр.), декан (з квітня 2005 р.), завідувач кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції (2006 – 2009).

Досліджує роль і місце греко-католицької церкви в системі австрійського управління на Закарпатті; аналізує юридичний статус церкви, структуру управління, права та обов’язки духовенства, його матеріальне і фактичне становище: досліджує діяльність церкви і духовенства в громадсько-політичному та культурному житті краю.

Викладає нормативні курси: «Історія України» (загальний курс), «Історія України ІХХ початок ХХ століття», «Історіографія історії України», «Джерелознавство історії України»...

22 день вересня дарує 75-ту річницю  від дня народження почесного будівельника України, колишнього голови райдержадміністрації, почесного громадянина міста Виноградів  Андрія Васильовича Поличко.

Вродженець села Заріччя Іршавського району.

У 27-ми річному віці прийшов на підприємство ПМК №78 .

За плечима мав технікум, службу в армії, Львівський  лісотехнічний  інститут. Більш як 22 роки Поличко Андрій Васильович працював керівником ВАТ «Виноградівська пересувна механізована колонна №78.  В 90-ті  був обраний народним депутатом України.

Впродовж трудової діяльності отримав ряд подяк, зокрема за податкову культуру та внесок у становлення і розбудову української державності, активну громадську діяльність

2004-го Андрію Поличку було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Виноградів».

 

24  вересня  120-та річниця від дня народження  Михайла Івановича Гандери, делегата 1 з’їзду  народних комітетів  Закарпатської України.  Народився в місті Севлюш (Виноградів) далекого 1919-го.

Важкі умови життя в період перебування  краю у складі Австро-Угорської монархії примусили хлопця  наймитувати, заробляючи гроші на прожиток.

На початку 1918-го був мобілізований  в австро-угорську армію.

В умовах Чехословацької республіки Михайла Івановича  приймають в КПЧ (1922 р.), а у 1926 року .– і його дружину Олену. У жовтні 1927 року Михайла Івановича обрали депутатом до Севлюського міського представництва, де він проводив значну роботу по захисту прав робітників.

Багато знущань і поневірянь довелося пережити подружжю Гандерів у період угорської окупації краю. 1943-го його заарештували й відправили у трудовий табір у Велику Ільву (Трансільванія) з якого втік . Був обраний населенням  головою Севлюського окружного народного комітету. Невдовзі став делегатом 1 конференції комуністів Закарпаття. Тривалий час працював на го-сподарський роботі. Нагороджений двома медалями.

Помер Михайло Іванович 16 лютого 1982 року у Виноградові.

 

Ось такий короткий екскурс у життєві долі дарує вересень 2020-го.

А, тим часом, Виноградівська ЦРБ продовжує слідкувати за постатями краю виокремлюючи важливі імена.

підготувала Світлана КЕДИК,

завідувачка відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

 

 

Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.