Четвер, 11 червня 2015 00:00

Адальберт Ерделі «Імен. Літературні твори. Щоденники. Думки»

Додала

Літературна спадщина А. Ерделі, видатного закарпатського і європейського художника, засновника Закарпатської школи мистецтв складає два автобіографічні романи «Дімон» і « Імен», а також щоденникові записи, думки, що занотовувалися автором з 1922 року (перебування в Мюнхені) до 1955 року. Переклад рукописів митця з угорської  мови зробив учень Ерделі, художник, викладач Павло Балла.

 

Слово «Імен» утворене художником із букв угорських слів: Бог, Кохання, Мистецтво і Нескінченність. Ця символічність дозволяє  автору стверджувати про найкраще поняття людини – краси, любові, мистецтва, як найвищі ідеали життя.

 « … Адже саме те є гарним, що вічно живе. Невпинність вічної переміни. Форма, колір – це життя; постійна переміна твору – це краса. В цьому розмаїтті незакінченості живу і я. Постійно спостерігаю…»

У романі розгортається історія кохання героя твору до художниці Лілет. Та йому не було суджено завершитися щасливо. Неспинне бажання художника залишатися незалежним, відданим лише мистецтву спонукають до розірвання стосунків. Жага подорожей, нових вражень вели його тернистою дорогою до єдиної мети – бути художником.

«Дімон» –  роман, який став першим етапом самопізнання і самовираження художника. «Я не роман хочу писати, я тільки прагну хоч незначною мірою виразити свою душу», – зізнається у романі автор. Це пора пошуку свого мистецького шляху на фоні складного історичного періоду. Це сповідь, сповнена не жалю і гніву, а потреби ствердження і розуміння.

Книга видана у видавництві Олександри Гаркуші у 2012 році і приурочена 120-річчю від дня народження Адальберта Ерделі. Тираж видання лише 500 примірників, тому книгу знайти нелегко.

Валентина Костьо

 

 

Валентина Костьо

Малювати почала в 2008 році. Самотужки опанувала техніку живопису. Першими були роботи на склі. Згодом почала малювати на картоні, полотні мастихіном. Працюю в техніці графіки, акварелі, настінного розпису, ілюстрації художніх творів, карикатури, художньої вишивки. Перша персональна виставка відбулася в замку Паланок м.Мукачево в 2009 році; 2010р. – персональна виставка в м.Хуст, галерея «Митець Верховини»; 2012р. – м.Виноградів арт-кафе  «Helena». Брала участь у колективних виставках і мистецьких фестивалях м.Виноградів, м.Ужгород, галерея с.Пийтерфолво Виноградівського району. Дві роботи експонувалися в м.Київ.  У 2009 році написала перші казки і колискові для дітей. У 2011 році вийшла друком перша збірочка поетичних оповідок «Намистинки», яку сама ілюструвала. У 2013 році виходить друком українською та російською мовами збірка казок для дітей «Відчуття щастя». У творчому доробку – поетичні твори, оповідання, гуморески...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.