Відомі постаті Виноградівщини. Вересень
Вересень дарує день народження доценту історичних наук Володимиру Івановичу Феничу та почесному громадянину міста Виноградів Андрію Васильовичу Поличко; відзначає 120-ту річницю від дня народження Михайла Івановича Гандери.
Володимир Фенич народився 5 вересня 1970-го в селі Тросник.
Невдала спроба професійно опанувати живопис, як результат робота на будівництві. 1992-го закінчує історичний факультет. 1996-го – аспірантуру по кафедрі історії України Ужгородського державного університету. 1997-го захист кандидатської дисертації.
З вересня 1994 р. працює в Ужгородському університеті: викладач (1994-1997 рр.), доцент (1997-2005 рр.), заступник декана з виховної роботи (1999-2000рр.), декан (з квітня 2005 р.), завідувач кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції (2006 – 2009).
Досліджує роль і місце греко-католицької церкви в системі австрійського управління на Закарпатті; аналізує юридичний статус церкви, структуру управління, права та обов’язки духовенства, його матеріальне і фактичне становище: досліджує діяльність церкви і духовенства в громадсько-політичному та культурному житті краю.
Викладає нормативні курси: «Історія України» (загальний курс), «Історія України ІХХ початок ХХ століття», «Історіографія історії України», «Джерелознавство історії України»…
22 день вересня дарує 75-ту річницю від дня народження почесного будівельника України, колишнього голови райдержадміністрації, почесного громадянина міста Виноградів Андрія Васильовича Поличко.
Вродженець села Заріччя Іршавського району.
У 27-ми річному віці прийшов на підприємство ПМК №78 .
За плечима мав технікум, службу в армії, Львівський лісотехнічний інститут. Більш як 22 роки Поличко Андрій Васильович працював керівником ВАТ «Виноградівська пересувна механізована колонна №78. В 90-ті був обраний народним депутатом України.
Впродовж трудової діяльності отримав ряд подяк, зокрема за податкову культуру та внесок у становлення і розбудову української державності, активну громадську діяльність
2004-го Андрію Поличку було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Виноградів».
24 вересня 120-та річниця від дня народження Михайла Івановича Гандери, делегата 1 з’їзду народних комітетів Закарпатської України. Народився в місті Севлюш (Виноградів) далекого 1919-го.
Важкі умови життя в період перебування краю у складі Австро-Угорської монархії примусили хлопця наймитувати, заробляючи гроші на прожиток.
На початку 1918-го був мобілізований в австро-угорську армію.
В умовах Чехословацької республіки Михайла Івановича приймають в КПЧ (1922 р.), а у 1926 року .– і його дружину Олену. У жовтні 1927 року Михайла Івановича обрали депутатом до Севлюського міського представництва, де він проводив значну роботу по захисту прав робітників.
Багато знущань і поневірянь довелося пережити подружжю Гандерів у період угорської окупації краю. 1943-го його заарештували й відправили у трудовий табір у Велику Ільву (Трансільванія) з якого втік . Був обраний населенням головою Севлюського окружного народного комітету. Невдовзі став делегатом 1 конференції комуністів Закарпаття. Тривалий час працював на го-сподарський роботі. Нагороджений двома медалями.
Помер Михайло Іванович 16 лютого 1982 року у Виноградові.
Ось такий короткий екскурс у життєві долі дарує вересень 2020-го.
А, тим часом, Виноградівська ЦРБ продовжує слідкувати за постатями краю виокремлюючи важливі імена.
підготувала Світлана КЕДИК
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.