Це тепло ваших рук і розмова відверта з вами
У День закоханих у картинній «Галереї» Виноградова відбулося відкриття виставки п’яти графіків.
Ці митці проживають і творять на Виноградівщині. Як вид мистецтва графіка виникла у середньовіччі. Перекладається з грецької мови, як пишу, малюю, дряпаю. Графіка виникла як натуральні начерки, ескізи до творів живопису, скульптури, архітектури, контури предметів і фігур. Ліні, штрихи, плями у чорно-білих, монохромних та поліхромних гаммах кольорів. Графіка стала доповненням просторової ілюзії реального світу, тої свободи і гнучкості, яка варіює з властивою реальності об’ємно-просторовою оглядністю. З часом сформувалися такі її види: станкова (малюнок, гравюра, лубок); книжкова (ілюстрації, віньєтки, заставки, буквиці, обкладинки і суперобкладинки); журнальна і газетна (карикатура, плакатна – В. Маяковський, Д. Моор, А. Дейнека); мініатюра (варіант книжкової графіки); промислова, рекламна (театральні та концертні афіші) та інші. У сучасному світі найпопулярнішою стала комп’ютерна графіка. Втілює в себе методи цифрового синтезу та обробки зорового контексту. Розрізняють растрову, векторну та фрактальну комп’ютерну графіку. Для її виведення використовують монітор, принтер, плотер та інше устаткування. Це дозволяє створювати, перетворювати, оцифровувати, обробляти і виводити зображення апаратними і програмними засобами. На персональному комп’ютері можуть успішно працювати професійні художники і дизайнери. Вони сканують ілюстрації підготовлені художником на папері, фотографії, рекламні оголошення для газет та журналів, беруть участь у випуску рекламних листівок або буклетів.
Унікальна графіка сприяла створенню творів в єдиному екземплярі (малюнок, акварель, монотопія, аплікація тощо). Друкована графіка – завдяки формам давала можливість отримувати по кілька відбитків. Виконувалася графіка на ватмані, картоні, папері, полотні. Використовувалися туш, фломастер, чорнило, акварель, гуаш, пастелі, темпера…
У Закарпатті теж поширена графіка. Її прославили твори Василя Скакандія, Івана Дідика, Людмили Корж -Редько, Павла Бедзіра, Михайла Беленя, Ласло Гайду, Василя Гангура, Каталін Голло, Одарки Долгош…
І ось поціновувачі цього виду мистецтва зараз мають нагоду переглянути роботи наших земляків.
Діана Добош-Брода – дизайнер-графік. Викладає образотворче мистецтво у ДШМ ім. Б. Бартока. Учасниця районних та обласних виставок. Її натхнення – рідна сторона. Останнім часом захопилася оформленням флораріумів з кактусів та сукулентів. На виставці увагу присутніх привернули до себе її роботи «Конвалії», «Крокуси», «Стрітення», «Вечірнє місто», «Сутінки на узліссі». Дуже цікаво написані нею 24 різновиди цвіту ехеєфії. Нею відтворені дерева, що шепочуть, два жіночі силуети і розкриті коробочки не властивої для закарпатців бавовни.
Маріанна Гаврило. З дипломом дизайнера-графіка 12 років веде заняття з образотворчого мистецтва у ДШМ ім. Б. Бартока. Своїх вихованців готує до участі у різних художніх конкурсах, де юні майстри пензлю стають призерами. Дає майстер-класи з писанкарства та виготовлення ляльки-мотанки. На виставці подані такі роботи «Чоловічий силует», «На схилі гори, ялини та двох деревяних хатин. Цікаво виконаний портрет у чотирьох ракурсах колегині-хореографа Юдіти Чорби. Бордовий, передає її бажання горіти, творити, навчати мистецтву танцю молодих; зелений – жити у вірі і надії; фіолетовий – тягнутися до всього світлого; червоний – передає настрої закоханої у життя жінки. Тонко відтворені художницею чотири біблійні Притчі про загублену вівцю, пшеницю і кукіль, про блудного сина та про багача, який зазіхав на чуже багатство. Гарно відтворені чоловіче вольове обличчя та портрети дівчаток у спортивнім костюмі та з двома кісничками.
Валентина Костьо. Про себе каже:
«Творити для мене так само легко, як жити».
Народилася на Волині. Творчістю захопилася у 2008 році. Стала авторкою книжок «Намистинки» та «Відчуття щастя» для дітей та співавторкою поетичної збірки «Трикутник». Шість років тому була призначена керуючою виставкової зали «Імпасто». Захоплюється живописом і графікою. Цього разу на огляд глядачів виставила свої нові графічні роботи «Павук», «Слимак» та шість різновидів «Павутиння».
Олександр Маринич. Учасник вітчизняних та міжнародних пленерів. На даний час заступник голови районної ГО «Мистецька Угоча». Був керівником Закарпатського дитячого табору мистецтв у Пийтерфолво. Має нагороду Міжнародного угорського культурного центру. Став ілюстратором газет «Карпаті Ігоз Сов» та «Карпатольйо», серії збірок угорських письменників та збірки віршів Василя Кіша «Пісні юності»… На цій виставці дебютує п’ятьма історичними картинами «Народження Венери», «Дракон», «Клятва», «Битва самураїв» та «Дух Середньовіччя». Роботи виконані олівцем, гелевою ручкою в полігамних кольорах.
Альона Стасюк. Десять років тому закінчила Закарпатський художній інститут. Учасниця творчого об’єднання «Графіка 4». З 2009 працює викладачем, а з 2013-го – директором Широцької ДШМ. Привабливі її роботи «Будапешт», «Париж», «Зима», жіночий портрет «Ася», яка через соломинку смокче мохіто і лише червоні губи, манікюр на нігтях передають її неспокійний характер. У червоних, сірих, чорних кольорах вдало написані нею «Шахи І» і «Шахи ІІ», «Сингулярність І» і «Сингулярність ІІ», які передають ритми сучасного життя та подих неспокійного часу, в якому живемо, що зараз набирає нових обертів в епоху Водолія.
Виставка ще раз засвідчила про творчий злет наших художників-графіків, їх необмежені можливості і талант, що розкривається в творчому процесі і обіцяє глядачам нові цікаві зустрічі.
Марія КОНКІНА
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.