Молодь у творчому просторі пізнання

ЛітоглядМолодь у творчому просторі пізнання

Молодь у творчому просторі пізнання

До моїх рук випадково потрапила Антологія малої прози «Шлях (до) ромів».

Уважно полистала 160-ти сторінкове це нове видання і звернула увагу, що серед 18 молодих авторів-початківців, представників  більшості  регіонів України побачила знайомі прізвища наших краян Андрія Любки, Миколи Бурмек-Дюрі, журналістки Ольги Мацо з Ужгороду та художників Андрія (Бонді) Шолтеса з обласного центру і Тиберія Йовнаша.  Останній у Мукачеві навчає талановитих ромських дітей різним технікам малювання.  Він став призером  конкурсів «Ромська гордість» від Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі».

…У квітні 2019-го Ромська програма Міжнародного фонду «Відродження» заснувала тижневу літературно-мистецьку резиденцію «Спільно ART». Це був вдалий  такого роду перший проект, метою якого було  бажання об’єднати молодих літераторів різних меншин та українських прозаїків з письменниками-початківцями ромської національності. Це надавало молоді  права взяти участь в конкурсі проби пера, обміну досвідом та можливістю оволодіти майстерністю власної думки і слова, окремими професійними навичками, повчитися творчого підходу до цієї справи у зрілих майстрів, добре знаних на царині літературної творчості. Це давало молодим авторам можливості глибше зазирнути у ромську історію, культуру, традиції, побачити їхнє істинне лице в реальній дійсності, посприяти суспільній згуртованості, соціальній взаємоповазі і толерантності.

В оголошеному конкурсі резиденцією переможцями стало 20 талановитих митців, дизайнерів, письменників, журналістів та громадських діячів.  Вони відкрили, успішно сформували і впевнено увійшли у спільний простір творчого літературного процесу. В ньому вони  сповна себе проявили і показали свої можливості жити, творити, діяти. У межах роботи резиденції успішно проходили теоретичні та практичні заняття. Була організована поїздка у Прикарпаття. У Чернівцях молодь познайомилася з історією цього древнього міста, відвідала літературний центр. З вуст президента «Меридіан Чернівців» Святослава Померанцева почула цікаву історію про заснування цього центру та його творчу діяльність і можливості . У місцевому культурному осередку «Букініст» учасників заїзду чекала зустріч з письменником Максимом Дупешком, в Івано-Франківську з художником і засновником музею Небесної сотні Романом Бончуком. Для учасників заїзду він  провів екскурсію, розповів про свій задум і втілену мрію у його створення. Запам’яталася молодим літераторам зустріч з художником та музикантом Яремою Стециком. Кожний день поїздки був насиченим, цікавими особливими подіями і від попередніх відрізнявся новими враженнями та можливістю поділитися своїми позитивними емоціями і думками.

Наступних кілька місяців тривала кропітка робота над створенням самої антології «Шлях (до) ромів».  Вона  вийшла в Києві, у видавництві нон-фікшену. Скажемо читачам трохи про молодих закарпатських авторів.

Наш земляк Микола Бурмек-Дюрі став автором п’яти прозових книг: «Вікно в минулі роки», «Щоденник молодого Рома-мандрівника», «Мама казали правду», «Гонір дикої троянди», «Циган і три срібні монети». Видані вони в Ужгороді, у видавництві нашого земляка Івана Ребрика «Гражда». Цього разу до антології увійшов його твір «Повчальні розповіді моєї бабки»…

…Мав тоді вісім років. Увечері бабуся завжди збирала своїх внуків і розповідала їм пережиті повчальні історії. Малеча групувалася навколо неї. Одні сиділи на стільцях, інші на залізному ліжку, а Микола, мов укопаний,  стояв за її кріслом. Уважно ловив кожне її слово і від захоплення блимав чорними оченятами-вуглинками.  Бабуся пишалася  тим, що її батько став першим головою Верхньовизницької сільської ради.  Був знаним у селі  ковалем, служив у армії, партизанив, коли на Закарпаття напали гітлерівці. У селі люди його дуже поважали. Завжди радо запрошували на всі сімейні події і торжества. Ось і зараз мав іти на хрестини. Туди замість себе послав доньку. Цим викликав велике здивування іменитого кума з Києва, якого вразило, що родичі циганку взяли за куму…

Андрій Любка народився в Ризі (Латвія). Дитинство і юність провів у Виноградові. Закінчив Мукачівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, Ужгородський національний університет із званням бакалавра з української філології та Варшавський університет із ступінню магістра з балканський студій. Сам вибився в люди. Став визнаним романістом, поетом, перекладачем, есеїстом, членом Українського ПЕН, автором численних романів та збірок короткої прози… В антології вміщено його прозовий твір «Мій роман з ромами». Це –  цікава розповідь, як йому захотілося зустрітися з Візником, одним з темних геніїв закарпатської контрабанди – ромом, який піввіку своєї кар’єри провів у посередництві

між великими босами цього бізнесу і рядовими ромськими перевізниками. Його настирливість увінчалася успіхом. Жадана зустріч відбулася…

Андрій (Бонді) Шолтес – молодий літератор, публіцист з Угороду. За версією Карпатського інформаційного агенства у 2015 році став кращим письменником Закарпаття. За роман «Остов Sziget» увійшов до п’ятірки   авторів найцікавіших новинок запорізької книжкової толоки у  2016-му. У наступному році став номінатом на вручення Міжнародної літературної премії імені Олеся Ульяненка. У 2018-му посів 3 місце на Міжнародному літературному конкурсі «Без меж» і 3 місце в конкурсі есеїв Всеукраїнського проекту «А 4. Кулькова ручка»

У даній антології малої прози «Шлях (до) ромів» на сторінка 27-32 надрукований його твір «Хлопчики на канапі». В ній автор розповів про пригоду 3 дружків Марса, Саші та Робія яким за 20 з копійками, що спільно задумали відсвяткувати православний і греко-католицький Великдень, котрий співпав у один день. В копченому інтер’єрі від цигаркового диму, пустими пляшками, битим склом, крихтами хліба і залишками їжі розкиданими довкола стільця й канапи та салакою на столі і провели вони це свято…

Ольга Мацо – акторка ужгородського незалежного театру та проектових вистав, авторка віршів перекладених англійською мовою і опублікованих в міжнародному літературному журналі  «Orbis» (Велика Британія, 2016). Учасниця всеукраїнських літературно-мистецьких проектів «Щоденник. Re make» та «ПРОдайте їсти». Журналістка, яка описує мистецькі заходи, подає тексти на культурну тематику. У альманасі надруковане  її коротеньке оповідання  «Зустріч з собою». Чорноволоса, смаглява красуня одягає і поправляє на собі спідницю. Крутиться перед дзеркалом і під запальну музику починає кружляти по кімнаті. Робить купу селфі, в різних ракурсах їх публікує у фейсбуці з підписом «А насправді я – циганка!» Заходячи в задзеркалля несподівано прокидається під звуки сусідського телевізора. По нім транслюється циганське весілля доньки барона і дивовижний музичний фон цього торжества…

Окреме слово хотілося б сказати про ілюстрацію антології.  Її вдало прикрасили прикрасили роботи мукачівця Тиберія Йовнаша. Це –  портрети циганок «На підводі за своїм щастям», «Весна в моїй душі», «Де ти забарився», «Гітара семиструнна», «Розкрилася душа у танці» та чоловічих «Це справа мого життя», «Коню, мій коню», «Затягнувся люлькою я смачно»…

Вдалими є також твори авторів:  Альони Казанської з Чернігова, Анастасії Холявки зі Львова, Ірини Яніцької з Червонограду, Єви Райської з Дрогобича, Олени Марчук з Херсона, Любові Якимчук з Києва. Вдалими є твори Ростислава Кузика зі Львова, Люби-Параскевії Стринадюк зі Львова, Каріни Санлайф з Жовтих Вод, Катерини Гладкої з Києва, Тетяни Литвин з Харкова… Їх буде цікаво почитати широкому колу читачів, бо кожний знайде для себе якусь психологічну намистинку…

Марія КОНКІНА

Я нікому не віддам твою весну, край зелений і незайману красу, дикий ліс, квітучий яблуневий сад, тиху велич переплетених Карпат! Україна - моя радість і журба, моя тиха, віком стомлена сльоза. Ми разом з тобою будемо завжди, моя пісне, білим голубом лети... Люблю дітей за їх наполегливість, неупередженість та щирість...

Залишити відповідь

c

Lorem ipsum dolor sit amet, unum adhuc graece mea ad. Pri odio quas insolens ne, et mea quem deserunt. Vix ex deserunt torqu atos sea vide quo te summo nusqu.

Підпишіться на нас!

А ми триматимемо Вас в курсі останніх новин мистецтва