За чашкою кави в кафе «Тиса» з Іваном Говбаном
Фізик за освітою, романтик в душі, «не поет», філософ за покликанням – Говбан Іван Петрович.
Ну, що ж, на моє прохання надати свою біографію Іван Петрович пожав плечима, усміхнувся й промовив: «А мені нічого сказати про себе окрім того, що я пишу».
– Ну, для того аби Ви писали то принаймні, мали народитись.
– Та… я народжуюся кожного дня в жінці, тим самим народжую жінку в собі.
– Простіше кажучи – Ви любите жінок.
– Хіба, їх можна не любити? Так. Я люблю жінок, як об’єкт пізнання Всесвіту. І взагалі, я романтичний прагматик, звичайний житель Всесвіту, носій любові, до того ще й заразний.
– А можна, трішки подробиць своєї «заразності?» (ледь помітно усміхається)
– Розумієте, 19 січня 1961 року мама мене народила в нашому мальовничому містечку Виноградів. Зростаючи в учительській сім’ї мені нічого не лишалось, як стати «не поетом»-філософом.
– Чому?
– А тому, що мама – математик, батько – філолог української мови. Всесвіт живе за законами математики. Адже існує зв’язок між пропорціями та мистецтвом, архітектурою, природою, людиною… це можна назвати математичною гармонією, що в свою чергу розглядається, як фізична космологія, а це вже підрозділ астрономії, який досліджує фізичне походження Всесвіту і його природу в найбільших масштабах… Тож, закінчивши Виноградівську школу №8 я вступив до Ужгородського Державного Університету на фізичний факультет, кафедра квантової електроніки. Даний фах допоміг мені зрозуміти, що фізичні поняття – найпростіші та водночас основоположні і загальні в природознавстві. Фізичні закони, висновки, наслідки з фізичних теорій мають глибокий філософський зміст. До того ж фізичні закони, поняття і теорії завжди були ареною жорстокої боротьби матеріалізму з ідеалізмом. Ця боротьба точилась, наприклад, з питань теорії світла, вчення про поля, теорії відносності, радіоактивності тощо. Величезна логічна роль наслідків з сучасної фізики, глибокий зв’язок фізики з філософією. Тому фізика відіграє вважливу роль у формуванні діалектико-матеріалістичного світогляду…
– О-о-о-о… (тепер уже усміхаюсь я, Іван Петрович на мить змовкає та продовжує):
Р. Декарт стверджував: «Дайте мені протяжність та рух, і я побудую Всесвіт». Я дозволяю собі говорити інакше – рух це простір, котрий щомиті я формую у власній свідомості. І якщо хтось мене спитає з чого складається Всесвіт, як досвідчений фізик і просто мисляча Людина – відповім – Всесвіт складається з Мене.
Своїй праці над вивченням Себе я присвятив більше двадцяти років. У ці роки вмістились миті одруження, народження дітей – сина та дочки. Та на, жаль – і несприйняття найдорожчими людьми та суспільством. І тільки роки усамітнень та молитов дали мені змогу віднайти Райдугу Душі. Так у 2010 році у Львівському видавництві «Сполом» вийшла друком моя книга «Райдуга душі», книга присвячена Жінці, яка славить мир. Наступні її частини чекають свого часу на паперове втілення.
– На скільки я знаю, то наступна частина під назвою «Душа райдуги» вже таки ховається за Вашою пазухою. Чи ні?
– Так, – скромно відповів, наче відкрив таємницю, – знаєте, я не акцентую на цьому увагу, бо насправді у мене є ще багато Зошитів з інформацією.
– Свої твори Ви називаєте інформацією?
– Саме так, бо я тільки записую.
– Що ж, тоді бажаю Вашому Інформатору натхнення та дякую за спілкування.
Сьорбаю ковток чорної, міцної кави у затишному Виноградівському кафе та біжу… лишаючи продовження розмови за столиком на зручному, м’якому диванчику. Якщо Ви хочете послухати її, то можете присісти скраєчку, але я раджу поговорити з автором особисто.
Світлана Кедик
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.