Відомі постаті Виноградівщини. Квітень
Квітень місяць 2020-го дарує ювілейні дати: Михайлу Михайловичу Коцану (заслужений працівник культури України), Олені Іванівній Гандері (військова і політична діячка), Уйфалуші Юлію Михайловичу (партизанський звя’зківець), Івану Івановичу Арделану (делегат І з’їзду народних комітетів Закарпатської України), Павлу Юрійовичу Цильо (учасник бойових дій).
Кожен з них у тій, чи іншій мірі, своєю діяльністю визначив історичні миті своєрідного літопису нашого краю. Неможливо виділити їхні заслуги по шкалі будь-яких критерій, можна лише відтворити окремі дописи спогадів, здогадок, фактажу.
Тому маю відмітити 80-ту річницю від дня народження Михайла Коцана.
Кажуть, що у мистецькому житті Сваляви чи не найпотужнішим є духовий оркестр “Гелікон”, який своєю виконавською майстерністю завдячує передусім своєму диригенту Михайлу Михайловичу Коцану.
Опанував гру на скрипці та всіх наявних музінструментах ще в дитинстві. Після закінчення семирічки в селі Горбки, власне де і народився, вступив до Ужгородського музичного училища, після закінчення якого став працювати у Великому Березному.
Згдом отримує запрошення керувати духовим оркестром Свалявського лісокомбінату. Ріжного типажу конкурсні виступи роблять свою справу – дають загальне визнання, золоті й срібні медалі та інші нагороди. Як результат – колективу, в репертуарі якого не тільки класичні українські, російські, чеські, угорські, німецькі твори, але й наші самобутні закарпатські мелодії, колядки, було присвоєно почесне звання народного, а його керівнику – «Заслужений працівник культури України».
Час минає стираючи й без того скупі відомості, проте залишає принаймні ім’я.
Тому варто згадати ще одну квітневу ювілярку (115-річчя від дня народження) Олену Іванівну Гандеру.
Її пам’ятають як військову та політичну діячку, зв’язкову розвідгрупи “Закарпатці”. Народилася Олена Іванівна у Виноградові 12 квітня 1905-го. 1944-й став днем її вічного спочинку.
Також історична пам’ять викарбовує 15-й день квітня, що відзначає 105-річчя від дня народження Івана Івановича Арделана, делегата першого з’їзду народних комітетів Закарпатської України.
Іван Іванович народився в с. Горбки Виноградівського р-ну 1915 року. 1978 рік повів чоловіка у засвіти.
110-та річниця 14 квітневого дня звертає увагу на колишнього партизанського зв’язківця Уйфалуші Юлія Михайловича.
Уродженець села Теково (1900 – 1944).
Навчання у народній школі. Фінансові нестатки. Вимушені заробітки в Європі (Фрація). Повернення дому. Робота в сільському млині. Прийняття в ряди комуністичної партії Чехословаччини. Антифашистська діяльность. Арешт угорськими жандармами, допит, поліцейський нагляд – це огляд життєпису експромтом.
Черговий арешт, як наслідок – суд в місті Кошіце (Словаччина). Йому приписували організацію підпільних груп у Затисянських селах Текові, Сасові, Чорнотисові, Юлівцях та ін., поширення підпільних листівок, які він одержував від Ужгородського підпільного комітету. У судовому процесі над патріотами Закарпаття він значився під номером 273. Але на допитах і в суді він твердив одне «Нічого не знаю, ні з ким не зустрічався, не бачив ніяких листівок».
От і не дивно, що Юлій Михайлович був активним помічником розвід групи «Закарпатці», яку очолював Ференц Патакі. Певний час він допомагав командиру та його радисту перебувати на Виноградівщині. Проте, на початку квітня 1944-го на Виноградовщині відбувалися масові арешти учасників розвідгрупи. Серед арештованих був і Юлій Уйфалушій та його син Юлій який став зв’язковим між Закарпаттям і Будапештом.
За зраду «святостефанській короні» батька і сина засудили до страти, яка відбулася 17 червня 1944 року в рідному селі Текові. Обидва посмертно нагороджені медалями «За відвагу».
Ще один день вписує в життєвий літопис Павла Юрійовича Цильо.
Народився 16 квітня 1925 року в селі Дешковиця Іршавського району. Закінчив вісім класів народної школи. 1944-го добровільно вступив до лав Радянської Армії у місті Свалява. Багато разів пробирався з побратимами в тил ворога і брав німців у полон, проте й сам потрапив до їхніх лабет… Згодом пішов на службу в окрему 10-ту трофейну бригаду слюсарем. Був серед тих хто очищав поле боїв від ворожої бойової техніки біля шосе Берлін-Прага. Був і серед тих, хто на території Німеччини демонтував заводи; добував уранову руду. І тільки через 5 років служби в радянській зоні Німеччини (9 серпня 1949-го) був демобілізований у рідне Закарпаття, де поєднував роботу з навчанням – вступив у сьомий клас школи робітничої молоді. Здобув середню, відтак – вищу освіту закінчивши Івано-Франківський педінститут. 35 років працював учителем на Берегівщині та Виноградівщині. У 1985 році пішов на заслужений відпочинок.
Павло Юрійович був активним учасником хору ветеранів війни і праці, очолював Виноградівську районну організацію Товариства добровольців Закарпаття – учасників війни. Його серце перестало битись 2018 року.
Ось такі вони квітневі нариси ювілярів, які відроджують у пам’яті забуті імена не надто визнаних, не надто вшанованих сучасним поколінням, проте таких, які скромно продовжують жити й діяти на сторінках історії.
Підготувала Світлана КЕДИК
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.