ТОП 20 Святкова Виноградівщина!
Починаючи з Дня Св. Миколая триває цілий ряд зимових свят. Різдво, певно, одне з найулюбленіших та найшанованіших з них.
Колядують в нас всі, від малого до великого, прославляючи тим самим народження Христа.
Але самі коляди початок свій беруть ще в дохристиянство. Тоді то було свято поклоніння богові сонця, оспівування його величі та могутності, а 12 страв – шана кожному з 12 місяців. Вже згодом вони почали нести в собі глибокий релігійний зміст.
Зараз для багатьох це сімейне свято, збирається вся родина за столом і колядують хто на що гаразд. У деяких селах Виноградівщини і досі є традиція ходити з вертепом (відтворена стайня з народженням Христа) від хати до хати, приносячи її господарям радість. З свого досвіду можу сказати, що особливо яскраво та насичено це дійство проходить в селі Сасово. Там не обминають жодної хати, тай ходить не один а часом 10 вертепів. «Царі», «пастухи» та «діди» десятками заповнюють тутешні вулиці, саме дійство розтягуються на 3 дні, тож встигаєш і прийняти гостей? і самому відвідати рідню чи друзів.
Ще в цей період святкують Меланку, Василя або Старий Новий рік. В церковному календарі, 13 січня – день пам’яті преподобної Меланії Римлянки. Видана в 14 років заміж, вона і потому прагла піти в монастир та присвятити себе Богові. Чоловік зрозумів її, але поставив умову про народження 2 спадкоємців, тоді він разом з нею готовий був відректись від світського життя. Діти в них народились, але син майже відразу помер, та й дочці недовго довелось прожити на цьому світі.
Чоловіку Апініану було 24 роки, а Меланії – 20, коли вони пішли «духовною» стежкою. Помагали хворим та злиденним. Згодом і зовсім позбувшись своїх статків відправилися до Єрусалиму, де дні проводили в убогості і молитві. Згодом Меланія зачинилася в самотній келії, на горі Еліонській, де поступово виник монастир. Коли святий Апініан помер вона побажала побудувати чоловічий монастир в Єрусалимі. Решта її життя пройшла в наверненні в християнство язичників та ревному служінні Богові.
У церковному календарі день преподобної Меланії Римлянки завершує річне коло, а день св. Василя Великого його починає.
Французький автор, отець Жан Рив’єр у книжці «Святий Василь — єпископ Кесарії» написав: «Св. Василь це одна з найсвітліших і найславніших постатей старовинної грецької Церкви. Уже його сучасники називали його Великим… Його правила стали кодексом чернечого життя… Він аскет, єпископ, бесідник, учитель, богослов і вчений. Він, без найменшого сумніву, є найдосконалішим представником Церкви свого часу… Життя св. Василя гармонує з його наукою, або іншими словами, його наука – це відбиток його життя».
Поєднує 13 та 14 січня ще одне свято, зустріч Старого Нового року. Святкують весело та гучно готуючись до перемін та початку чогось нового в житті. Це вже справа не суто релігійна, як згадка про двох святих чиї діяння ввійшли в історію, це вже зустріч старого й нового, проводжання зими та зустріч прийдешньої весни. Поєднання жіночого та чоловічого.
Завершує цей цикл «празників», Свято Хрещення Господнього. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. І зараз сміливці в цей день люблять зануритись у воду, бажану крижану щоб очиститись від всього скверного та поганого. Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
Напередодні Водохрещі святкується другий Святий Вечір. Їдять як і при першому пісні страви, всією родиною збираючись за святковим столом. А вже вранці ходять до церкви святити воду і кожен має зробити бодай 3 ковтки з неї, що б на цілий рік запастись силами та здоров’ям. Навіть хати в цей день освячують бажаючи миру та злагоди оселі й людям, що там живуть.
На Виноградівщині досі цінують та зберігають такі традиції святкувань, навіть більше прагнуть передати їх своїм нащадкам. В кожного села вони особливі та неповторні насичені певним колоритом та традиціями, але повсюди веселі та збагачені домашнім затишком проходячи в родинному колі. Тому такі святкування безперечно варті щоб увійти в ТОП 20 Виноградівщини.
Валентина Горнецкі
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.