Топ 20 Народні промисли Виноградівщини
Здавна славилась Угочанщина працьовитими людьми, що займались численними народними промислами.
Ці знання передавались з покоління в покоління, та дійшли й до наших днів. Тут робили все, від вишивки, та ткацтва до створення речей з глини та шумелиння кукурудзи. Затисянський регіон тягнувся до угорських мотивів, волоський край – румунських. Вся ця багатогранність та різнобарвність, становлять перлину народної творчості Виноградівщини.
Кажуть, бондарівська слава (виготовлення діжок з дерева) шаланківських майстрів, сягнула далеко за межі села, тож ці вироби знали на весь колишній Радянський Союз. Не одне десятиліття місцевість славилась своїми виробами. Зародився промисел тут порівняно недавно, десь у 20-х роках ХХ ст., коли перші селяни вивчились діжкоробської грамоти в Угорщині. Зараз у селі працює близько 20 бондарів. Бочки, виготовлені з високоякісного дуба, дають винам неперевершений смак та аромат. Не меншою майстерністю славляться представники художньої різьби по дереву (с. Нове Село). Можна побачити навіть дерев’яні скульптури. В. с. Шаланки, є цілий парк слави зі скульптурами відомих особистостей. Серед них угорський король Іштван (Святий) та керівник повстання куруців – Ференц Ракоці II.
Значні поклади каолінової глини в регіоні, зокрема в с. Оноки, сприяли розвитку гончарства та виготовлення кераміки. З високоякісного матеріалу створювали оригінальні та екологічно-чисті вироби. Відродженням цих мистецьких напрямків займаються місцеві майстри (смт. Королево, м. Виноградів), даючи їм нове дихання.
Широко в регіоні займаються і ткацтвом та вишивкою (с. Черна, с.Хижа. с. Пийтерфолво). Особливо популярні килимові доріжки «покровці» та вишиті рушники. Кожне село має особливий, притаманний лиш йому орнамент, традиційну кольорову палітру.
Збереглась і техніка створення виробів з кукурудзяного листя («шумелиня»), як то сумки, хлібниці, кошики (с.Нове Село), даючи нове життя непотрібним колись матеріалам.
Валентина Горнецкі
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.