Пам’ятники Виноградівщини. «Королівське Тетраєвангеліє»

ІсторіографіяПам’ятники Виноградівщини. «Королівське Тетраєвангеліє»

Пам’ятники Виноградівщини. «Королівське Тетраєвангеліє»

Тетраєвангелію присвячений пам’ятний знак в центрі селища Королево.

Переписане у 1401 році Станіславом Граматикою церковнослов’янською мовою. Належить до двадцятки українських старовинних рукописів, які мають конкретну дату створення. Більше того, є всі підстави вважати, що це найдавніший рукопис на території України, написаний… на папері. На кожному аркуші на просвіт видно чітке зображення єдинорога.

Тетра – означає, що під однією обкладинкою були зібрані всі чотири канонічні Євангелії, від Іоана, Луки, Марка та Матфея.  У так званому «покрайньому написі» переписувач Станіслав-граматик вказав, що працював (сучасною орфографією) «У михалевій ізбі в нялабском замке в киральгазе».

Святе Письмо прикрашене рідкісними орнаментами та мініатюрами з золота і охри. На щастя, Королівське Тетраєвангеліє пережило всі катаклізми. Відшукав його аж після Другої світової війни архімандрит Василій (Пронін) в архівах Мукачівського монастиря на стелажах із румунськомовною православною літературою. І зараз воно зберігається у Закарпатському краєзнавчому музеї.

Валентина Горнецкі

Закінчила Ужгородський Національний університет. Вивчала туризм та історію. Свого часу займала посаду завідувачки сектору туризму та транскордонного співробітництва Виноградівської РДА. Учасниця та організаторка ряду туристичних проєктів, екскурсовод. Прагне нових пізнань та самовдосконалення.

Залишити відповідь

c

Lorem ipsum dolor sit amet, unum adhuc graece mea ad. Pri odio quas insolens ne, et mea quem deserunt. Vix ex deserunt torqu atos sea vide quo te summo nusqu.

Підпишіться на нас!

А ми триматимемо Вас в курсі останніх новин мистецтва