Пам’ятники Виноградівщини. Турул

ІсторіографіяПам’ятники Виноградівщини. Турул

Пам’ятники Виноградівщини. Турул

На межі поселень Вілок або Уйлок (у перекладі з угорського – нове поселення) та Тисобикень (Бобове) в 1903 році встановлений пам’ятник, на вершині  якого, ніби знімаючись в небо, сокіл –Турулу (саме так на тюркській звучить його назва). Встановлений на честь першої перемоги повстанців куруців (14-16 липня 1703) над австрійським військом.

Ту́рул, то не просто птах, але символ цілого народу, містичне створіння, що мало провести угорський народ до місця сучасної Угорщини. За легендою: «Серед мальовничих карпатських гір жила пара красивих і хоробрих орлів. Одного разу орлина пара почула голос божий, що звелів їм звити гніздо на самій недоступною гірській вершині і як зіницю ока берегти яйце, з якого проклюнеться птах турул. І виросло з пташеня величезна, сильна, швидка і хоробра птиця турул. Перед битвою князя Ракоці з австрійцями, турул прилетів у військовий табір і пообіцяв угорцям сповістити їх про наближення ворога. Так і сталося. Турул попередив воїнів про те, що ворог вже близько, так що зненацька угорське військо застати не вдалося. У самому розпалі битви Ференц Ракоці випустив з рук шаблю, і австрійці почали оточувати його. Тоді турул розправив свої могутні крила, каменем кинувся вниз, схопив в дзьоб шаблю і передав її Ракоці. Вороги настільки злякалися появи грізною птиці, що пустилися бігом світ за очі і потрапили в болото, що і вирішило переможний результат битви».

1945 року, з приходом радянської влади пам’ятник зруйнували. Птах опинився в Ужгородському краєзнавчому музеї, а шабля, яку він тримав в клюві, зникла. У Вілку його відновили лише 16 липня 1989 р.  

Валентина Горнецкі

Закінчила Ужгородський Національний університет. Вивчала туризм та історію. Свого часу займала посаду завідувачки сектору туризму та транскордонного співробітництва Виноградівської РДА. Учасниця та організаторка ряду туристичних проєктів, екскурсовод. Прагне нових пізнань та самовдосконалення.

Залишити відповідь

…Я нестандартна у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре

Підпишіться на нас!

А ми триматимемо Вас в курсі останніх новин мистецтва