Портрет графині Бутурліної Крістіни Робертсон
Це один із багатьох портретів авторства Крістіни Робертсон, створений нею в 1841 році. Полотно знаходиться у художньому музеї Воронежа. Цікавість викликає і образ на полотні, і, тим паче, сам автор.
Хто вони – ці дві жінки, долі яких канули в небуття, залишивши за собою цей портрет?
Крістіна Робертсон (1796-1854) – шотландська художниця-портретистка. Народилася в Файфе, Шотландія. Хоча вона рахувалася відомою, талановитою художницею у свій час, про її життя відомо небагато. Невідомо, наприклад, де вона отримала художню освіту, коли почала писати картини, за яких обставин переїхала в Росію, щоб ніколи не повернутися на батьківщину, та померти в бідності. У 26 років вийшла заміж за художника Джеймса Робертсона, і вони поселилися в Лондоні. В родині народилося восьмеро дітей, четверо з них померли немовлятами. Починаючи з 1923 року, Крістіна приймає участь у щорічних виставках Королівської академії мистецтв в Лондоні та в Єдинбурзі. В 1929 році вона стала першою жінкою-художницею, яку обрали почесним членом Шотландської академії. Протягом 30-их років декілька раз була в Парижі. В цей час її портрети використовували в журналах, завдяки цьому вона стала популярною і відомою в Росії. Ще перебуваючи в Парижі, написала декілька портретів російських замовників. Котрийсь із них міг її рекомендувати російському імператорському двору. Уже в 1939 році Крістіна Робертсон приймає участь у виставці при академії мистецтв в Санкт- Петербурзі. Це був період «англоманії», при дворі все британське ввійшло в моду. Вона отримала замовлення на два портрети на весь зріст від імператора Миколи І та імператриці. Далі поступили численні замовлення. Це був пік слави художниці. Вдруге Крістіна Робертсон повернулася в Росію аж на сім років. Вона виконала безліч портретів та в 1853 році у неї погіршується здоров’я і, напевно, в неї виникли фінансові труднощі. Є свідчення, що частина замовників відмовилися від портретів, створених нею та вона продовжувала ще працювати. Померла в Санкт-Петербурзі, в бідності та самотності. Похована на Волконському кладовищі. Могила, на жаль, втрачена.
Збереглося близько 60 портретів художниці російського періоду. Вони перебувають в Ермітажі, Петергофі, Павловську, у провінційних галереях та приватних колекціях.
На полотні зображена графині Марія Сергіївна Бутурліна (княжна Гагаріна до заміжжя). На портреті їй 26 років, і вона вже два роки була замужем за графом Бутурліним. Народилася в маєтку Ясенево, Москва 1815 року. В 1840 році вийшла заміж і шлюб став щасливим для обох. Це було кохання з першого погляду і на все життя. В сім’ї народилося п’ятеро дітей –
три сини і дві дочки. У чотирирічному віці померла дочка Варвара, інші діти виросли і прожили довге життя.
На 88-ому році життя(1902р.) графиня померла, переживши свого чоловіка на 30 років. Її поховали на території Сімонового монастиря. В 30-их роках всі монастирські могили були зруйновані. До 1928 року портрет графині Бутурліної кисті Крістіни Робертсон знаходився у Третяковській галереї, згодом переданий до Краєзнавчого музею Воронежа і, на кінець, потрапив до художнього музею цього міста.
З портрета дивиться на глядача прекрасне, благородне обличчя моделі, коли життя в розквіті й благоухає. Легка усмішка, відкритий погляд як і найтонші складки вуалевої тканини з руки художниці залишилися на полотні, не тронуті часом.
підготувала Валентина Костьо
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.