Одіссея Олександра Етвеша: нотатки з виставки

РоздумиОдіссея Олександра Етвеша: нотатки з виставки

Одіссея Олександра Етвеша: нотатки з виставки

Маска – ти хто!

Олександр Етвеш – творець за покликом душі. Ця внутрішня потреба додала в його життя змісту і суті. Не отримавши можливості поступити в художнє училище, він мандрував морями. Африка надихнула його на маски. Ну, як без цього! Цей феномен підштовхував багатьох відомих митців до творчості. Першими зразками стали маски вирізьблені з деревини, яку Олександр знаходив на судні. Важко пояснити чому ця муміфікація емоцій так привертає увагу. Певно, не однотипністю. Це завжди має бути інший погляд, інша реакція, рух на обличчі. У Олександра вони є різні: типово мовчазні, нетипово мовчазні, крикливі, агресивні, хтонічні, маргінальні, демонічні, прозаїчні… Емоція, міміка в розтягнутому стані вже не людське, але й не спотворене. Хтось типовий, все-таки, ховається за цим зображенням. Хто? Звичайно, наша людська подоба, вона подобається нам, бо ми її вивчили, хоча і не досконало. Тому напевно маски Етвеша саме це.

Таємниці глибин

Глибоко в душі він – Одіссей, вічно шукаючий свою Ітаку. Тому, напевно, його життя кинуло в море. Вісім років на риболовецькому судні дали йому змогу шукати, та швидше за все, побачити світ. Він подорожував до африканського континенту, обгинаючи його по периметру із зупинками в портах. Екзотичний світ сприяв тому, що він, маючи навики столярної майстерності, почав вирізати маски, де побачені, древні та уявні образи створювали нову тріаду у його роботах. Із цього періоду у Олександра залишився цікавий альбом із замальовками морських риб. Їх він бачив, коли із сітей висипали на палубу весь вилов – риб різних форм, кольору. Це портрети жителів морського дна, до якого людина не спроможна добратися. Зображення зафіксували моменти таємниці, яку оберігає море. Він нехотя «вкрав» їх у природи, щоб занотувати та показати іншим. Малюнки напрочуд реалістичні та анатомічно підкреслені. Папір пожух трішки, додаючи колекції малюнків шарму і того таємного ореолу. Унікально, правда!

Олександр залишить судно по стану здоров’я, оселиться в рідному селі Веряця, заведе сім’ю, дітей та не перестане творити. Його натхненником стане коріння і це вже інша історія…

Зоологічний Твін Пікс

Олександр осяде на суші, прихопивши з собою зграю міфічно-фантастичних образів у своїй валізі. Цю валізу(і не одну) він привезе на виставку, першу у своєму житті, до виставкової зали Імпасто. Це коренепластика у всій своїй неповторності. У роботах митця зникла скованість, аплікаційність, ретушування малюнку. Саме коріння дало йому волю творчості. Це неповторно, бо ідентичних відрізків коріння не знайдеш у природі. Кожен фрагмент буде  іншим – недосконалим по формі, унікальним.Майстер не змінює її, як це робив у масках чи фіксував у малюнках риб. Лише доповнює. Ідилія природи, фантазії, руки… Тут немає нічого звичного, все ззивається до віртуальності та позбавлене рівноваги. Вигадливі лінії коренів, як вигадане місто Твін Пікс, в якому живуть фантастичні «зооаборигени». Живуть у своїй загадковій історії.

Альбом з малюнками екзотичних риб, маски та коренепластику Олександра Етвеша  можна переглянути у виставковій залі Імпасто, що в місті Виноградів протягом лютого.

Валентина Костьо

Найбільше люблю пізнавати світ, люблю читати, малювати (живопис, графіка, ілюстрація), писати вірші, вивчати мистецтво, в’язати, думати, гуляти, спілкуватися, прибирати в домі. Не люблю куховарити, але з любов’ю готує для сім’ї. Народилася на Волині. Виросла на своїх фантазіях, тому творчий путівник веде мене з дитинства та особливе творче піднесення почалося в зрілому віці. Автор дитячих збірок для дітей: «Намистинки» (ілюстрації авт.) вид-во Олександри Гаркуші, м. Ужгород, 2011р. «Відчуття щастя» вид-во «Майстерклас», м. Київ, 2014р. Персональні виставки живопису та графіки: 2009р. – м. Мукачево, замок Паланок, 2010р. – м. Хуст, галерея «Митець Верховини», 2012р. – м. Виноградів, галерея «Хелена», 2021р. – смт. Опішня, Полтавська обл., Національний музей-заповідник українського гончарства. З 2013 року працюю адміністратором виставкової зали ІМПАСТО в м. Виноградів на Закарпатті. Займаюся виставковою діяльністю.

Залишити відповідь

…Я нестандартна у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре

Підпишіться на нас!

А ми триматимемо Вас в курсі останніх новин мистецтва