…творити під мирним небом України
І відзивалась ця земна краса лірикою, поезією, зачарованістю і бажанням жити і творити під мирним небом України.
До відкриття виставки юних і зрілих майстрів Закарпатської школи живопису в стінах обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая на площі Жупанатській, 3, в Ужгороді, залишалось близько півгодини. Але, на автомобілях, сюди безперервно під’їжджали запрошені гості й художники, котрі в трьох залах зараз представляли свої творчі роботи і брали безпосередню участь у наповнені ними експозиції самої виставки, приуроченої Дню художника.
Східцями нечутно піднялася на другий поверх. З дверей одразу мою увагу привернула картина на мольберті: на паркані горластий півень будив людей. Своїм кукуріканням настирно сповіщав доокруж про початок нового дня. У кошику вже красувалися наламані господарем золотисті кукурудзяні початки. На землі, як пори календарного року, лежали чотири різнобарвні гарбузи. На грядках палахкотіли барвисті квіти і донизу звисало ще зеленувате гудиння огірків…
Кожну роботу хотілося уважніше вивчити, роздивитись. Відчувалося віяння часу, подих пережитих митцями вражень і подій. Запам’яталися роботи В. Дорда “Повітряна тривога” (смерч над містом, темні завислі хмари, опустілі вулиці і передчуття наближення біди і неспокою), В. Зимомрі “Соняхи”, Н. Овсієнко “Літня безтурботність”, В. Сірка “Оріховицький водопад”…
Соковитими барвами верховинського літа насичене полотно А.Павука “Вартові Карпат” (гарно складене людськими руками, в копиці, сіно), В.Слободського “Свіжість літа”, М. Копанської “Чорногора”, Я. Рейті “Радісно весело, святково”…
Дуже насичені людськими емоціями картини М. Шете “Бій”, А. Коприва “Зубожіла зима”, П.Свалявчика “Портрет батька”, В. Бобіта “Ейфорія спалаху”, О. Омельченка “Крила”, Е. Приходько “Dance”, М. Зисько “Замріяна”…
Приємні емоції навівають роботи О. Малеша “Мій Ужгород”, Т. Рибар “Дорога додому”, Р. Пилипа “Латаття”, Ю. Єгорова-Рогової “Географія”, Ю. Шелевицького “Гуцулки серед килимів”, Л.Приймич “П’єта-2022”, О. Кашшай “Шалені тюльпани”, І. Борка “Самотні сади”.
Ретельно вникаєш у внутрішній світ творчих робіт З. Дудаша “Життя підводного світу”, М. Кінч “Материнське щастя” (мати плекає немовля, а поруч, на стільчику донечка, на колінцях якої, розкрита, ще недочитана книжка і під ніжками кошеня, яке вона вправно підгодовує), М. Митрик “Минуле” (за ткацьким верстатом, човником уміло снують полотно доріжки, руки молодої ткалі, яка від бабусі перебрала це не хитре ремесло та уміння і тепер, захоплена ним, за цією клопіткою роботою охоче коротає свої зимові вечори), Я. Дуленка “Кава” (на освітленій висотній терасі вечірнього Ужгороду, молода вродлива жінка запашну ароматну каву п’є в самоті), Л. Слободської “Гармонія осені”, О. Войтович “Споглядання” (фон і постать вдало розписані у проявах різних тонів і відтінків сірого кольору: струнка дівоча постать до глядача повернута спиною, лише на спині її жовта накидка, яка співпадає з сяйвом небесного світила – повного місяця на нічному небі)…
Без тривалої зупинки не пройдеш біля роботи А. Ковача. Лише за цей рік, коли в Україні триває широкомасштабна кровопролитна війна працелюбний і непосидючий енергійний художник організував і провів 10 персональних виставок. Митець рахує, що мистецтво теж належить до переднього краю життя. Воно повинно піднімати життєвий тонус і дух людини і вселяти віру і надію, що в цім життєвім поєдинку між Добром і Злом, виграють воїни СВІТЛА.
Друга частина виставки розміщена в просторій залі картинної галереї “Ужгород” (на проспекті СВОБОДИ 7 /26 І). Зараз тут експонуються вироби декоративно-прикладного мистецтва: графіка, акварельна живопис, різьба по дереву, кераміка, скульптура. Директор галереї Микола Іванович Шете зараз опинився в прицільному полі зору всіх запрошених на День художника гостей і відвідувачів. Він гостинно пропонує всім в залі присутнім, зараз уважно ознайомитися і переглянути нові творчі роботи, які виставлені в експозиції 51-го художника та 18 умільців декоративно-прикладного мистецтва. Одразу звертаєш увагу на неймовірно правдиві панорамні роботи талановитих і потужних у своїх можливостях митців Ю.Копанського “В затінку”, І. Дідика “Ужгород”, “Вулиця. Капітульна” та “Дворик”, В. Когутича “Поділ”, М.Сирохмана “Горгани” та “Зворина”, М. Шете “Стара Верховина”… скільки роздумів і спогадів пов’язані з двома роботами “Меморіальна дошка академіку Василю Німчуку в селі Довге” та плакат “Пам’ятник єпископу Олександру ХІРІ в місті ТЯЧЕВІ” і бюст цієї духовної особи, яка наполегливо торувала дорогу християнській вірі. В роки заборони вона ревно прославляла Бога в глибокому підпіллі, коли сиділа в зоні за любов до України і святої церкви і постійно сіяла духовність та моральні цінності серед людей.
Свій цікавий задум на розписанім аквареллю склі у своїй роботі “Розп’яття” втілив ужгородський художник Ю. Дикун. Його колишній сокурсник з Ужгородського училища прикладного мистецтва М. Погоріляк, який проживає у Виноградові й теж працює в жанрі акварельного живопису, зараз тут виставив дві свої нові роботи “Золота осінь” та “Адріатика” від яких віє спокоєм та мирним затишком… Юна ужгородська художниця Г.Тегзе свої дві картини приурочила подіям на Сході України, нашим надійним захисникам, тим, хто у нелегкій щоденній боротьбі кує священну ПЕРЕМОГУ і свої роботи назвала лаконічними, але правдивими словами великого Кобзаря “Борітеся!” та “Поборете!”
З живописних полотен виділяються роботи “Троянди для коханої” О. Долгош, “Морозний день в центрі старого Ужгороду” І.Кліса, “Місток” А. Павук, “В Ужгороді” О,Іваньо… Яскраво проявився талант різьбяра по дереву В. Сідака в його багатоярусній роботі “Зірчини”. Дуже насичена декоративними деталями в дереві робота “Юрій-змієголов” різьбяра В. Кінча… З-поміж керамічних робіт виділяються роботи А. Прислупської “Ангели”. З пластичної глини золоті руки майстрині чітко виліпили, уміло випалили і розписали 12 ангелів (вони як символи 12 учнів Ісуса, його довірених апостолів, послідовників християнського вчення по світу; як 12 місяців календарного року, що по-різному проявляються в житті людськім; як 12 годин, що розділяють добу на день і ніч). В.Сочка працює в жанрі пластика. З пресованої соломи, наклеєної на пластикову основу, він виготовляє справді унікальні роботи. Не відірвеш очей від його витворів “Захисник”, “Без назви”, “Порив”, “Чуття душі”…
Полишали ми Ужгород в піднесенім настрої. Десь розмилась сіра буденність, звітрилась тривога і відчуття війни. В душі панував спокій і тиха, безжурна радість. Як колись сказав визнаний у світі американський художник Рокуел Кент, що з дружиною відпочивав у Карпатах:
“У у такому мальовничому краї, як ваш щохвилини має народжуватись поет, музикант і художник. Щоб цю, оживляючу кожну людину, самобутню колоритну красу, що творять руки справжніх майстрів своєї справи правдиво в насичених гармонійних барвах відтворити, описати і передати іншим.”
Фото: Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая
Марія КОНКІНА
очільниця Виноградівського відділення ГО МАЛІЖ
Довідково
У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбулось відкриття виставки творів закарпатських художників, присвячене Всеукраїнському дню художника. На виставці представлено понад 60 творів закарпатських авторів, різних за своїм тематичним та стильотворчим спрямуванням. Серед експонентів, як вже знані відомі нашому глядачеві майстри Володимир Микита, Степан Шолтес, Василь Свалявчик, Тарас Данилич, Борис Кузьма, Франциск Ерфан, Надія Пономаренко, подружжя Іван та Надія Дідик, Василь Вовчок, Антон Ковач, Людмила Корж-Радько, Сергій Біба, Влад Габда, подружжя Володимир та Наталія Павлишин, Едуард Приходько, Тарас Усик, Олена Кондратюк, Олександр Громовий, та ін.. Поряд з творами цих визнаних художніх авторитетів увазі глядача пропонуються мистецькі праці нової генерації закарпатських митців, що продовжують художню традицію і розвивають творчі напрацювання старших колег.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.