Заграва вражень жовтневих осінніх подій
Хвилююча, пам’ятна і незабутня заграва вражень жовтневих осінніх подій
Вчора – це пам’ять і досвід, які стануть Вашими вчителями.
Сьогодні – це можливість навчатися і стати кращими.
А завтра – це перспектива, яка залежить від Ваших “вчора” і “сьогодні”.
Жодного з цих процесів неможливо уникнути, пришвидшити чи вивчити заздалегідь.
Для успішних людей – це висхідна спіраль.
Для інших – замкнене коло.
Вибір за Вами.
(Ілона Ельтек, рядки роздумів львівської поетеси з її збірки поезії “Ніжність у чорно-білому”,
виданої у Львові у видавництві “Смолоскип” в лютому 2019-го року).
Присвятила вона її своїм батькам, чоловікові й дітям, найважливішим людям у її житті…
Піднялася до небес та на цій висоті надійно тримає свою земну любов
Володарка рідної мови і слова, молода та вродлива львівська поетеса Ілона Верхівська-Ельтек взяла активну участь у другій мотиваційній зустрічі літературно-мистецького марафону “Імпульс міста”, недавно започаткованого у нашому місті Виноградові. Разом з прославленою в музичних колах родиною Шутко, музикантами світового рівня, які підняли престиж українських віртуозів-виконавців світових і вітчизняних творів класичних і сучасних композиторів ставши лицем та носіями сучасної української культури й музичного мистецтва. Зараз вони дуже вдало виступили перед виноградівцями на сцені міського Будинку культури. Своїми номерами полонили наших глядачів світлими емоціями, незабутніми відчуттями зустрічі з прекрасним і насолодою, яка надовго жеврітиме у вдячній митцям людській пам’яті.
Ілона першою взяла до своїх рук мікрофон. Із 106 віршів, які надруковані в названій вище збірці “Ніжність у чорно-білому”, вибірково вибрала 18 поезій а також написані за останні 3 роки війни.
Сильною жінкою, ніжною мамою
Може, й дитиною, збитою з ніг
Але для тебе я буду коханою
Тихою музою в римах твоїх …
Її голос зараз чіткий, виразний, щемкий і проникливий. Дихає світлою новизною, щирістю, свіжістю пережитих емоцій і вражень, відчуттям польоту закоханої жінки по ламаній траєкторії буднів і свят. Це вона торкнулася зараз небес і на цій висоті підйому, по своїй життєвій спіралі, в тендітних руках надійно утримує свою ЛЮБОВ. Це вона її надихає, стимулює, змушує вибирати все найважливіше: від ніжних дотиків кохання до чутливих струн її душі, свідомості, серця… Як зразок намиста, від цих приємних відчуттів, боязні щось втратити виникає єдине бажання: постійно відчувати це тепло, жити ним і нанизувати всі ці новонароджені слова з жіночого світу тремтливих думок, у поетичні рядки, у недописані вчасно вірші…
Глядачі тепло сприйняли поетичний марафон Ілони Верхівської-Ельтек, щиро аплодували їй і з словами запрошення на нові зустрічі, піднесли розкішний букет осінніх квітів.
Розчулена Ілона Степанівна охоче фотографувалася з усіма бажаючими, які у своєму альбомі забажали залишити цей гарний спогад про літературне спілкування зі львівською поетесою, яка декламувала свої вірші під неймовірно вдалий і виконуваний молодим піаністом Романом Шутком музичний супровідний фон, коли людське слово і музика зливались і на очах глядачів творили справжнє диво.
Продовженням цієї неповторної мотиваційної зустрічі став виступ музикантів-віртуозів світового рівня: батька – неперевершеного скрипаля Остапа Івановича Шутко та його неймовірно талановитих двох синів піаніста Романа (Ференца Ліста ХХІ-го століття) та скрипаля Назара (сучасного українського Ніколо Паганіні). На цей раз вони блискуче зіграли твори П. Маркіна “Пасадобль”, Є. Хубаї “Фантазія з “Кармен”, Р. Шутко “Шоперт”, Й. Брамса “Угорський танець”, Е. Назарет “Фон-фон”, П. Фросіні “Веселий кабальєро”… Такого змістовного, урізно-насиченого та різнопланового музичного озвучення вікових сторінок класичної та сучасної музики різних стилів і епох наші глядачі мали нагоду почути вперше. Сім’я Шутків наблизила світ прекрасних мелодій до периферійного глядача. І це було виправдане диво, яке принесло свої незабутні відчуття і враження пересічним людям, що не мають такої змоги відвідувати славнозвісні театри опери та балету, а тут представники Львівської богеми самі проторували дорогу до рядового глядача і відкрили оксамитову театральну завісу на сцені міського Будинку культури.
Їхній світ наповнений гармонією звуків і мелодій
…48-ми річний Остап Іванович, хоч це випадає досить рідко, бо постійно в гастрольних поїздках по Україні і ближньому зарубіжжі, однак із родиною завжди охоче завертає на Закарпаття. РІд Шутків походить з села Нанкова, Хустського району. Його прадід Юрій викладав у Хустській державній гімназії. Дід Іван з трьома братами Євгеном, Юрієм, Августином Шерегіями стали корифеями славнозвісного театру “Нова сцена” в Хусті за часів Карпатської України і здійснили постановку вистав “Наталка Полтавка” та “Танго для двох”, які два роки йшли з великим успіхом на сільських і міських сценах нашого краю.
Тато Іван з Ужгороду, навчаючись в Києві зустрів свою суджену по долі неймовірну скрипачку Лідію, яка стала його дружиною і матір’ю двох його синів Юрка та Остапа. Діти росли в музичному середовищі, бачили і були знайомі з багатьма провідними і видатними митцями свого часу. І не дивно, що обидва сини стали знаменитими віртуозами-виконавцями. 56-ти річний Юрко оправдав крилаті слова, колись сказані Григорієм Сковородою: “У житті роби те, що найбільше подобається…” Він став уславленим флейтистом. Закінчив Литовську державну консерваторію у Вільнюсі. Відбувся як соліст гри на цьому інструменті в Національній філармонії України, визнаний лауреатом багатьох Міжнародних конкурсів, Заслуженим артистом України, кандидатом мистецтвознавства, доцентом на кафедрі оркестрового диригування старовинної та камерної музики, викладачем на кафедрі інструментального та оркестрового виконавства в інституті мистецтв НПУ імені М. П. Драгоманова. Став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка. З 1999 грає на Золотій флейті японської фірми “SANKYO “, що вже престижно і світовим брендом. У 2005-му вийшли його альбоми “Золота флейта України” та “Молитва орфея”. У 2008-му – новий альбом “Дарунок для Марійки”. Брав участь у численних передачах Українського радіо і телебачення. Постійно друкувався в українській пресі – газетах “День”, “Літературна Україна”, “Слово Просвіти”, “Український лідер”, “Урядовий кур’єр”, “Робітнича газета”, “Україна молода”, в журналі “Українська культура”. Маючи за собою величезний досвід роботи, успішно захистив кандидатську дисертацію на тему “Флейтове мистецтво ХХ-го століття в контексті української культури”…
Успішно склалася доля і молодшого в родині сина Остапа Шутко. Народився він 4 листопада 1976-го року, у древньому, історично насиченому пам’ятками пережитих містом минулих віків, Львові. Від матусі, відомої української скрипачки Лідії Остапівни, до цього чутливого інструмента передалася любов і сину. В 14-ти річному віці, на сцені Львівської консерваторії, у супроводі симфонічного оркестру дав свій перший публічний концерт. Заслужений настирним сумлінням і щоденною кількагодинною грою на скрипці окрилив юнака. Від того часу і відкрилися його концертні дороги, які тривають донині. У свій час з відзнакою закінчив Львівську спеціалізовану музичну школу-інтернат імені Соломії Крушельницької, нинішню Національну музичну Академію імені Миколи Лисенка. Аспірантуру здобув у професора І. Німана, в славнозвісній школі ГІЛДХОЛ (GUILHAL SCHOOL ОF MUSIC AND DRAMA ) в Лондоні (один рік навчання в цьому престижному навчальному закладі обходиться в 10 тисяч фунтів) та в Національній музичній академії імені Петра Чайковського в Києві, у професора Богодара Которовича. Одружується з відомою віолончелісткою Ольгою. Починається його педагогічна діяльність як викладача скрипки в НМАУ. За всю її історію Остап стає наймолодшим викладачем кафедри. В сім’ї – поповнення. Народжуються сини Назар, Роман, Андрій. Діти змалку звикли до переміщення. Батьки їздили з концертами на тривалі гастролі. І дітей постійно забирали з собою. Змалку звикли до побутових негараздів, сухих пайків, недосипання… Так звикали до труднощів, до свого мистецького вибору професії. Роман став відомим піаністом (його прозвали Ференцом Лістом ХХІ-го століття). Назару немає рівних на сцені скрипалів. У народі він домігся слави українського Ніколо Паганіні). Андрій перебрав від мами талант неперевершеного віолончеліста…
Про родину Шутків могла б розповідати довго. Остап Іванович дотепний на жарт і влучне слово, з гумором виходить з любих ситуацій. Простий, щирий, умудрений життям чоловік всього себе сповна віддає сім’ї, мистецтву і людям, до яких наближає високе світове і вітчизняне музичне мистецтво. Від початку повномасштабного вторгнення Остап Іванович з синами зайнявся благодійністю. Лише минулого року ця іменита музична родина дала 70 концертів на підтримку Збройних Сил України. Для потреб військових зібрала і передала понад чверть мільйонів гривень. Започаткувала стипендіальний фонд для обдарованої творчої молоді України. Серед нагороджених є і наша представниця – Ольга Алмашій з Мукачева. Останній приємний сюрприз від цієї музичної родини: вечірній виступ 1-го листопада у Львівському шоу румі “Зерно”. Оті приємні відчуття і чарівні мелодії, які вони доносять до своїх вдячних слухачів, нехай і надалі роблять їхнє життя змістовним, цікавим, вщент наповненим загравою осінніх барв, кольорами радісного змісту, окриляючими враженнями і яскравими людськими бажаннями: успішно жити, діяти, творити бо для справжнього щастя і професійного росту природні горизонти нічим не обмежені.
Марія КОНКІНА,
очільниця Виноградівського відділення ГО МАЛІЖ
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.