За чашкою кави з Іриною Іжганайтіс та Ольгою Гал
«Виноградівські пацьорки або мистецтво на мамочках»
Це вже в процесі нашої розмови усміхаючись зауважили дівчата. І зовсім нічого дивного, що замість того аби сходити в салон краси зайвий раз, чи зайнятись, як зараз модно казати, шопінгом, жіночки бавляться пацьорками.
Але мені вистачає часу і на це – каже Ірина, – а взагалі працюю я по ночам, сім’я не страждає.
– Ага. То сім’я може й ні, але чоловік – так. (Ірина сміється).
– На нього також мене вистачає…
Вона геть по глибоким ночам це робить – зауважує підтримуючи жарти Оля.
– Скажіть, Ірина, насправді ваш чоловік з ентузіазмом сприймає таку незвичну забаву дружини?
– Так. Він мене у всьому підтримує (говорить вдоволено ), от сьогодні, наприклад, підвіз усе що треба, допоміг розгорнути ярмарку…
– Я так розумію, він і є головним спонсором?
– Звичайно, Альберт підтримує ще й фінансово.
– З чого все почалось?
– З фестивалю народних умільців, що проходив у Виноградові минулого літа.
«Пацьорки стали таким собі наслідком цього фестивалю, – зауважує Оля та продовжує, – я працюю методистом у відділі культури, тож моєю роботою і є виявлення творчих людей, пропаганда їх діяльності, сприяння в розвитку. Та я б ніколи не взяла на себе таку відповідальність, як Ірина»…
– Так. Це все вона – каже Ірина, – саме вона зібрала людей.
Дівчата, здається, з захопленням почали обмінюватись думками одна з одною – а як це було. Мені залишилось тільки слухати та запам’ятовувати.
Ірина: Нашою метою є піднімати рівень творчості Виноградова – активізувати декоративно-прикладне мистецтво.
Оля: Саме декоративно-прикладне, бо художня діяльність у нашому місті більш-менш представлена. Тож створення громадської організації, як найкращий варіант в популяризації одного із видів художньої діяльності твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Адже ми створюємо речі, що мають практичний вжиток і разом з тим є предметом насолоди. От, Ірина працює в стилі канзаші.
Ірина: Канзаші – це виготовлення прикрас для волосся із атласних стрічок. Я пам’ятаю, як моєму сину на день народження подарували торт із підгузків, він був перев’язаний стрічкою. Саме ця стрічка перетворилась на мій перший виріб, що звісно стала подарунком для власниці подарунка.
Оля: Весь парадокс у тому, що вона робить усілякі там шпильочки, заколочки… для дівчаток, а виховує двох синів.
Ірина: Так. Старшенький, якому буде шість у липні, може просто подивитись, навіть сказати, що гарно, а молодшенький має два рочки, часом приміряє.
Оля: І взагалі Ірина за освітою бухгалтер, причому конкретний бухгалтер.
Ірина: До декрету працювала в ТОВ «АВЕ Виноградів». Маю ще рік декретної відпустки, чи повернусь на робоче місце, поки не думаю.
Оля: Організація була створена 31 Березня, буквально недавно. Я ще сміялася, адже майже перше квітня, такий собі жарт. Та зараз ГО «Виноградівські Пацьорки» офіційно зареєстрована тож має підстави не тільки існувати офіційно, а діяти реально. І я з певністю можу сказати, особисто від себе з огляду на більший досвід, адже після інституту майже 15 років «витоптую місце під творчим сонцем» Виноградівщини – від своєї праці дійсно отримую задоволення. Оглядаючись на всі буденні негаразди оте самоствердження себе, як особистості втілює найкращі миті в житті. І той процес ліплення, бо я за фахом художній кераміст, перетворив мою квартиру на майстерню: весь процес роботи проходить вдома, тільки глину мені копають в Оноці. Звичайно, цей нелегкий досвід трішки перепалив у мені рвучкість, а от Ірина молодша, енергійна, тому й з таким завзяттям взялася до створення організації. А я їй чим зможу допоможу.
Ірина: Моїм основним завданням є створити для людей майданчик, що дозволить певною мірою реалізувати свій творчий потенціал. І нехай учасників ярмарку поки не багато, але всі вони дуже задоволені, бо ярмарка є рекламною кампанією, що впроваджує в суспільство найкращі традиції майстерності в різних стилях-техніках: канзаш, кераміка, глина, гачкування, соломка, розпис, малюнок на камені, солоне тісто. І ми сподіваємось, що нас ставатиме все більше. Особливої підтримки від влади не очікуємо, принаймні хочеться аби влада звернула увагу на те, що Виноградівщина багата на творчі особистості. Власне, проводити ярмарку в пасажі дозволила мілька рада. Є проблема з матеріалом, у нас нереально закупити фурнітуру, все проходить через інтернет. З Інтернета все й почалось. Якось я випадково натрапила на готовий виріб у стилі канзаш, мені неймовірно сподобалось, почала шукати інформацію і потихеньку це переросло у хобі… Хотілося б звернути велику увагу на нашу інет-сторінку, де представлені каталоги робіт тай є найбільш повна інформація діяльності організації, вона так і називається «Виноградівські пацьорки».
Дівчата наговорили вже стільки, що в моїй голові все переплуталось, але каламбур цей приємний і такий знайомий творчий процес, бо й сама живу творчістю. Тому дякую своїм співрозмовницям за добротну розмову так по-жіночому легку і невимушену, сповнену усмішок і дрібних життєвих деталей, та йду.
А Вас, запрошую на ярмарку кожну суботу Червня від 9 до 15 год. к.ч., в пассажі між вулицями Шевченка та Миру. Тут цікаво, захопливо, весело, можна не тільки подивитись, а й придбати унікальний виріб ручної роботи. Приходьте. Більше того, кожний проданий виріб бере участь у щотижневому розіграші. Адже з власного досвіду знаю – для митця дуже важливо аби його сприйняв оточуючий світ, і найперше цим світом є не далекі українські туристи, а мешканці тої місцевості де ти народився та твориш. Тому підтримаймо один одного.
Світлана Кедик
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.