Скільки культури в політиці та скільки політики в культурі?
У якій «точці» знаходиться людина між політикою та культурою, якщо життя вважати відрізком, що має визначені початок та кінець?
Скоріше за все, життя то є безкінечна пряма. Іі прямолінійність проходить крізь простір і час перетинаючи вічність….
Але ж ні, мислення високими матеріями не було. Був інтелектуальний діалог на тему «Людина між політикою і культурою».
Мені сподобався його хід думок, означення тез та право на помилку – звичайна вибудована людська логіка щодо подій у житті держави та житті особистому. Він вміє малювати паралелі буденності, виокремлюючи та даючи розуміння тим частинам їх відрізків, які потребують детального вивчення. Приємно чути думки мислячої людини – Андрій Курков.
Галина Вдовиченко – жінка. Жінка-письменниця, яка склала путівник війни з прокладеним шляхом до любові.
Галина Крук – поетка.
Михайло Рошко – акцентує увагу виокремлюючи в думці основу.
Олександ Гаврош – «Іван Сила».
Це мої особисті асоціативні споглядання людей, постатей сучасної української літератури під час зустрічі, що днями відбулася в районній міській бібліотеці.
В основному, тема культури і політики з проектувалася на подіях в Україні впродовж останніх 3-х років. Важка тема, як для пересічних людей, так і для письменників, але така, що не може не зачепити кожного з нас.
Як зауважила Галина Крук: «Тема війни – це дуже велика відповідальність для письменника, бо ніколи не знаєш, що ти можеш зачепити і на скільки глибоко аби не розвередити ще більшу рану»
«А я не думала – писати, чи не писати, коли і як. Я просто не могла не писати…» – зауважила Галина Вдовиченко.
Михайлу Рошко – треба торкнутись тої ситуації, відчути запах тих подій, інакше буде не правдиво, не точно….
А Олександ Гаврош потребує часу, пов’язуючи це з ментальністю закарпатців.
То писати сьогодні про війну чи не писати?
Найкращі книги про будь-яку війну були написані через десятиліття – зауважує Андрій Курков й одразу ж спростовує свою тезу тим, що письменники є і на фронті. То вони пишуть там і одразу. Звичайно, їх відчуття живе і незрівнянне з вимислом людини, яка пише не перебуваючи на війні, не відчуваючи загрози власному життю…
Зрештою, суть не в потрібності воєнної літератури, як такої, а в вивільненні емоцій, що просто не можливо замкнути в собі.
З поміж усіх письменницьких розповідей про власні літературні досягнення, поїздки в зону АТО, спілкування з військовими, волонтерами, так би мовити, у дотику до того далекого воєнного українського сходу, хтось із залу спитав: на вашу думку, коли закінчиться війна?
«..Коли в наших політиків і по той бік закінчаться гроші» – між іншим, відповів Андрій Курков.
Особисто мене це чіпляє, до самої глибинки виносячи на поверхню думок – цинізм української політичної «еліти». Напрошується питання:
Скільки культури в політиці та скільки політики в культурі?
Відповідь письменника невтішна. Але нехай ця відповідь буде для кожного своя.
Не озвучую її, лише хочу додати – культура, це поняття людяності, тої яку виховуємо безпосередньо в собі. То виходить, що у політиків не вистачає звичайної людяності, аби припинити вбивство народу.
Дана зустріч особисто для мене породила у свідомості багато мислень. Тож, я йду мислити, а творці слова шукати нових героїв у особистих творах, яких потребує суспільство, незалежно від часу війни, чи часу миру. Бо однією з ознак культури суспільства є вміння вести діалог. Книга по-своєму то є бесіда автора з читачем. І не суттєво, хто сидить по різні боки – інтелектуал, письменник, науковець, художник…..чи пересічна людина без того чи іншого статусу. Бо зрештою, основне у діалозі – слухати і чути один одного. Так само, як і в житті – жити гідно по відношенню до себе та навколишнього світу. А історія вже «відсортує культурні рослини від будяків».
У якій «точці» знаходиться людина між політикою та культурою учасники діалогу так і не дійшли. Певно, тому, що людське життя таки не відрізок, хоча і має початок та кінець….
Світлана КЕДИК
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.