Субота, 14 березня 2020 13:21

Відомі постаті Виноградівщини. Березень

Додала
Октавія Йосипівна Фізеші Октавія Йосипівна Фізеші

Виноградівська центральна районна бібліотека продовжує поповнювати імпровізований список відомих постатей Виноградівщини, які є своєрідними творцями історії та культурної спадщини нашого краю.

Березень 2020-го символізує народження доктора біологічних наук Федора Юрійовича Палфія,  доктора   педагогічних наук Октавії Йосипівни Фізеші та архієпископа Олександра Івановича Бабинця.

 

95 річниця Федора Палфія припадає на 3 березневий день. Уродженець с.м.т. Королево далекого 1925 року.

Згідно життєвої хронології: навчання в Львівському  зооветеринарному інституті, згодом в аспірантурі за спеціальністю «Біохімія» Інституту агробіології АН УРСР, захист кандидатської та докторської дисертацій;

робота в якості головного ветеринарного лікара, старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії та кафедри хімії  Львівської академії ветеринарної медицини.

Звання професора отримав у 1966 року.

Звання заслуженого діяча наук України присвоєно у 1983 р.

Під керівництвом академіка Федора Палфія підготовлено 8 докторів та понад 120 кандидатів наук. Основні напрямки наукової діяльності знайшли своє відображення більш як у 400 наукових працях.

Помер Палфій Федір Юрійович 31 грудня 1996 року.

 

24-й день березня 1975-го дарує народження доктора   педагогічних наук, професора, авторки понад 90 наукових та навчально-методичних праць, підручників, посібників  і 2 монографій Октавії Йосипівни Фізеші.

Народилася в Мукачеві, навчалась у Виноградівській середній школі №8, згодом  вступила до Мукачівського педагогічного училища, по закінченні отримала кваліфікацію «Вчитель початкових класів». Кваліфікацію «Філолог, викладач української мови і літератури» здобула в Ужгородському державному університеті. Завершила навчальні роки аспірантурою за спеціальністю «Загальна педагогіка та історія педагогіки», захистом кандидатської  та докторської дисертацій.

Певний час працювала на посаді доцента кафедри соціальної роботи філії ВНЗ «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» в м. Хуст  а також на посаді декана педагогічного факультету Мукачівського державного університету.

Сьогодні працює на посаді професора кафедри педагогіки дошкільної та початкової освіти.

«Для мене є надзвичайно важливим, це те, що свій шлях я розпочала з посади вчителя початкових класів Виноградівської ЗОШ І-ІІІ ступенів номер 4» – зауважує в приватній розмові ювілярка.

 

27 березня 95 річниця від дня народження Олександра Івановича Бабинця, який народився в селі Підвиноградів та має сан архієпископа.

Спочатку навчання в початковій школі в рідному селі, далі у чотирирічній школі Виноградова, згодом у Московській духовній академії.

1942-го став послушником спочатку  Бедевлянського Іоанно-Предтечевського скиту, а потім Ізького Свято-Миколаївського монастиря. Через кілька років  був пострижений у чернецтво з ім’ям  Савва, невдовзі  возведений у сан іеродіакона, а далі рукоположений в ієромонаха. Служив настоятелем в селах Сокирниця,   Бодов, Бодов, Успенського приходу у Виноградові, ніс послуг на приході в селі Тросник.

В свій час керував Чернівецькою, Буковинською та Мукачівсько-Ужгородською єпархіями.

Через погіршення здоров’я, за проханням до Священного Синоду, переведений на Полтавську кафедру.

За ревне служіння Церкві христовій єп. Савва в 1989 р. був визнаний сану архієпископа, а потім нагороджений орденом Св. Рівноапостольського князя Володимира 11 ступеня.

25 лютого 1922 р. після Божественної літургії в Харківському кафедральному соборі архієпископ Савва раптово помер. 28 лютого він був похований на монастирському кладовищі рідного Ізького Свято-Миколаївського монастиря.

Підготувала  Світлана КЕДИК,

завідуюча відділом обслуговування Виноградівської ЦРБ

 

Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.