Понеділок, 08 грудня 2014 00:00

ТОП 20 Виноградний Виноградів

Додала

Если горе навалилось,

Выпей, брат, —

И, как дым, твои печали

Улетят

 

Це уривок з вірша відомого угорського письменника Шандора Петефі, який написав цілу «оду» вину. Перші ж згадки про виноград виявлено ще в вавилонському клинописі. І не даремно, адже виноград, то одна з найбільш давніх рослин відома людству. Є й свої боги-покровителі виноградної лози, зокрема в єгипетській міфології був Шаї, в грецькій – Діоніс, у римській – Бахус. Всі вони стали втіленнями достатку, радості та веселощів. Має виноград своє відображення і в християнстві. Зокрема вважають, що найпершим рослиною, посадженою Ноєм, після Всесвітнього потопу, була виноградна лоза: «І став Ной хліборобом, і насадив виноградник».

Вирощування винограду здавна було притаманне і Закарпаттю. Вважається, що цю культуру сюди привезли римські легіонери, а він тут так прижився, що вже не одне століття є символом цього краю. Документально ж вперше слово «виноград» вживається в указі угорського короля Іштвана I, в 1104 році. Там зазначено, що жителі Севлюша (Виноградів) мають 1/10 врожаю, зокрема і винограду, віддавати церкві. Тай сама назва Севлюш, в перекладі з угорської, власне і означає виноградний.

Про давні традиції виноробства свідчить і відомий з XIII ст. герб міста, де зображені три зелені листки і три золоті грона винограду. В сучасній символіці регіону, як і колись, є виноград, але вже в поєднанні з жолудем, рибою та раком, що відображають багатство та родючість цієї місцевості.

Колись схили Чорної гори всі були усаджені виноградниками, слава про які йшла далеко за межі Угочанщини. З часом вони занепали і нема господаря, який би відновив славні традиції виноробства в цій місцевості на масштабному рівні. Зараз, щоправда, активного розвитку набуває приватне виноробство. Винороби заготовляють десятки літрів смачного напою та з радістю пригощають всіх бажаючих в своїх міні підвалах та дегустаційних залах.

Досі збереглись і декілька великих, старих підвалів. Найвідомішим з них вважають Королівський винний підвал, що проліг під пам’яткою архітектури XIII століття – замком Ньолаб. Тут температура постійно залишається на рівні 11-14 С, та збереглось більше сотні здоровенних дерев’яних бочок. Загалом підвал може вмістити 1 мільйон 410 тисяч літрів вина!!!!

 

Славиться своїми виноробськими традиціями і село Шаланки, де на Шаланецькій горі виноград вирощують уже кілька століть, а куштувати напій богів приїжджав сюди сам князь Ференц Ракоці II. Збереглась тут і традиція бондарства (виготовлення дерев’яних бочок, чанів, діжок), що передається в спадок від батька до сина, з покоління в покоління. Кажуть бочки тут замовляв сам цар Петро I та й вся Європа користувалась місцевими виробами.

Зараз місто Виноградів, то ніби підручник з виноробства. Прогулюючись центром, так чи інакше можна натрапити на символіку винограду: ліхтарі у формі виноградної лози, барельєфи з виноградом на стародавніх та сучасних будівлях. А віднедавна центр міста прикрашає скульптура винороба, водограй, на вершині якого дівчинка давить виноград та капличка францисканців, яким власне і приписують розвиток культури споживання вина в регіоні.

 

Що не двір на Виноградівщині, то маленький виноградник, а восени повсюди повітря наповнюється п’янким ароматом стиглого винограду. Завітайте сюди і вас неодмінно пригостять домашнім вином, ще й вдало вихваляючи його. Як то кажуть: «in vino veritas – істина в вині».

 

Валентина Горнецкі

 

Валентина Горнецкі

Закінчивши географічний факультет зі  спеціальністю туризм продовжую своє навчання на кафедрі історії України УжНУ, пишу кандидатську на тему: «Архітектура Закарпаття періоду Австро-Угорщини», бо вважаю, що  немає меж досконалості...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Останні пости від Валентина Горнецкі