Понеділок, 02 лютого 2015 00:00

ТОП 20 Цікаві особистості Виноградівщини!

Додала

Такі різні, але такі близькі….

Виноградівщина чудовий край, де народжувались, та й досі народжуються, талановиті люди, що залишили значний слід в історії не лиш своєї Батьківщини, але й всього світу.

Єднає їх рідна земля, що виростила гідних синів. Про дві такі постаті далі.

Один, то представник світського, ба навіть придворного життя, інший – духовного.

Зейкан Іван Олексійович маловідомий широкому загалу, але його дипломатичні та просвітницькі здобутки служили йому добру службу ще за російського царя Петра Першого. 

Досі ведуться суперечки про його походження та точну дату народження (найімовірніше 1670 рік). Одні стверджують, що він походив з с. Карачин (Виноградівщина), інші – с.Імстичево (Іршавщина).

Неоднозначною була і сама постать, що стала свідком не однієї двірцевої змови. Очевидно, що походив із заможної родини, що навіть мала свій герб. Освіту здобував закордоном, знав кілька мов, зокрема добре володів російською, латинською, німецькою, угорською та французькою мовами. До того ж був високоосвіченою людиною.

Перебуваючи при царському дворі, прославився як талановитий педагог. Сам Петро І, в 1708 році доручив йому виховання своїх двоюрідних братів Івана й Олександра Наришкіних. Через кілька років, а саме 17 травня 1722 року, йому дали на виховання семилітнього онука царя, також майбутнього правителя, Петра Другого. Крім того, був також приватним учителів і деяких придворних. Такий висновок можна зробити з слів письменника Суворова: «Зобов`язаний я першими основами російської мови батькові моєму, а він тим зобов’язаний Зейкану».

Про високий його авторитет свідчать записи голландця Беха, що у нарисі «Сучасний стан російської літератури»(1727) пише : «Знаменитий Зейканій, колись вихователь князя Наришкіна, а нині керівник вихованням російського великого князя, це муж, вихований у самому святилищі мудрості».

По смерті Петра царський двір накрили численні перевороти та змови. Передчуваючи недобре, Зейкан устиг відправити синів із накопиченим багатством до Відня, там на них мав чекати родич дружини, Дмитро Рац. Той згодом відмовився повертати отримані гроші та коштовності. Зейкан же повернувся додому 10 липня 1727 р., де і помер через 12 років.

 

Друга же постать, здобула собі слави в царині духовній. Народжений в сімї священника, Євме́ній Са́бов (1859р) згодом і сам присвятив себе Богові та людям. Але як і Зейкана, по життю його вела просвітницька та виховна робота.

Народжений на Воловеччині, у 1898 році отримує направлення на службу в Севлюш (сучасний Виноградів). Ця подія назавжди повязала його життя з цією місцевістю. У 1917 році дістав підвищення та духовний титул архідиякона  Угочанського комітату.

Як громадський діяч, Сабов Є.І. брав участь в освітньо-видавничому товаристві «Уніо», був одним із засновників «Общества св. Василия Великого», газети «Наука», редактором журнала «Карпатскій СвЂтъ».

Його літературна діяльність розпочалася виданням посібника «Русская граматика и Читанка літературного язика Угро-Русских». В 1891 році викладав молитовник для дітей «Ангел-Хранитель». Тоді ж вийшла і його відома «Хрестоматія», а в 1894 році «Церковнословянская грамматика» угорською мовою. Він проводив значну громадсько-культурну роботу, а його статті до різних свят друкувались в багатьох газетах і журналах.

У згадку про нього, в м.Виноградів була встановлена меморіальна дошка, на якій написано: «В цьому будинку жив священик Сабов Євменій Іванович (01.Х. 1859-01.ХІ.1934). З 1898 року греко-католицький священик м. Севлюш, з 1917 року архідиакон Угочанський, просвітитель, публіцист, письменник і відомий русинський діяч».

 

Хоч і жили вони в різний період часу та  представляли різні професії, для нас залишаться такими близькими, бо однаково прославляли свій  рідний край…

 

Юліанна Малик

Валентина Горнецкі

Закінчивши географічний факультет зі  спеціальністю туризм продовжую своє навчання на кафедрі історії України УжНУ, пишу кандидатську на тему: «Архітектура Закарпаття періоду Австро-Угорщини», бо вважаю, що  немає меж досконалості...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Останні пости від Валентина Горнецкі