П'ятниця, 17 квітня 2015 00:00

Закарпатський Остап Вишня

Додала

До 100-річчя від дня народження Марка Бараболі

 


Не сумуйте, полонини!

Засихайте, сльози!

Зацвітайте, черемшини!

Смійтесь, верболози!

(М. Бараболя) 

У наш час усе більше імен призабутих митців повертаються у стрій, їхня творчість приносить свіжий струмінь у духовний набуток нашого краю. Серед них - й ім`я Марка Бараболі. Доля доробку Марка Бараболі драматична: твори розгублені на сторінках періодичних видань, а частина безповоротно зникла. Тяжкою була й особиста доля талановитого письменника.

Марко Бараболя - псевдонім, під яким увійшов у літературу І. Ф. Рознійчук. Вибір цього національно - колоритного літературного імені зумовлений гумористичною установкою: Марко - від казкової української стихії , а Бараболя - від найпоширенішого овочу в Карпатах, у тому числі й на Гуцульщині, що вважається майже основним хлібом (певно, і похідне за аналогією з гоголівським Бульбою, про що сатирик згадує в одному із творів. Народився Марко Бараболя 30 квітня 1910 року в гірському селі Трибушани (нині Ділове) Рахівського району. У багатодітній трудовій родині (шестеро дітей, із них найстарший був Іван) хлопець ріс жвавим, допитливим, охочим до науки. Тому після закінчення чотирьох класів народної школи його віддали на навчання в Ясінянську горожанську(неповно середню) школу (1920 - 1924). Пізніше Іван продовжує навчання в торговій академії (училищі) в Ужгороді (1924-1926) та Мукачеві (1926-1928). П’ять років відтак працював у книгарнях Ужгороду (1928-1931) та Хусту (1931-1932), два роки - у страховій касі робітників у Хусті (1932-1934). Та усе дужче вабила його педагогічна робота. Із квітня 1934 року І. Рознійчук учителює в селах Закарпаття. Спочатку в Шандорові (нині Олександрівка Хустського району); потім- на Рахівщині: в присілках Ясіня: Плитоватому, Зимірі, Лазещині, а закріпивши улюблений фах складанням у 1936р. екзамену на вчительську зрілість - у с. Вишня Апша (нині Верхнє Водяне). Працює він і діловодом шкільного інспекторату в м. Рахові (1936-1937), а там знову коловорот переміщень: Лазещина (1937-1938), Богдан-Луги (1938-1939), шкільний інспекторат у Рахові, Лазещині та с. Лисичеве на Іршавщині (1941-943).

         На завершальному етапі війни -13 червня 1943 р. І. Рознійчука  забрали до угорської армії, у складі якої з піхотним полком був відправлений на східний фронт. На території Румунії патріотично настроєний учитель переходить на бік червоної армії, де працює перекладачем (справжньою знахідкою для командування було те, що Іван Федорович знав російську, чеську, словацьку, угорську та німецьку мови).Майже цілих 50 літ дальша доля Марка Бараболі залишалася невідомою. У наш час із наглухо замкнутих раніше архівних фондів роздобуто матеріали військовополоненого Івана Рознійчука. Вони уточнюють обставини і місце його подальшого перебування: табір військовополонених у Новоросійську, звідки він, захворівши ще в угорській армії на мокрий плеврит, гостру форму малярії та анемію, що розвинулося в туберкульоз легенів, потрапляє у військовий евакогоспіталь, розміщений у станиці Пашковській Краснодарського краю, де і помер 27 липня 1945 року. Йому було лише 35 літ...

Бараболя, М. Проект автономії: [сатира та гумор] / Марко Бараболя. – Ужгород, 1991. – 87 с. 

Пропонована увазі читачів книжка є першим і найбільш повним виданням творів закарпатського гумориста Марка Бараболі на Батьківщині письменника.

 

Бараболя, М.  Проект автономії : твори / Марко Бараболя ; упоряд., вступ. ст., приміт. В. С. Попа ; худож. Н. С. Пономаренко. – Ужгород : Карпати, 1991. – 132 с. 

До книги увійшли гуморески та фейлетони самобутнього українського письменника-сатирика дорадянського Закарпаття Марка Бараболі, чиє ім`я належить нині до так званих забутих імен.

Бараболя, М. Як стати поетом // Закарпатське оповідання ХХ століття : антологія / Упоряд. П. М. Ходанич. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – С. 19 – 28. 

У антології представлені твори самобутнього закарпатського письменника Марка Бараболі.

Пагиря, В.Я світ узрів під Бескидом … – Ужгород : Карпати, 1993. – С. 127 – 128.

 

 У статті описано життя та творчість талановитого закарпатського сатирика та гумориста Марка Бараболі.

Ференц, Н. Марко Бараболя  // Письменники Срібної Землі : до 60-річчя Закарпат. орг. Націон. спілки письм. України / упоряд. П. М. Ходанич. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 158-166. 

У статті розповідається трагічна доля талановитого закарпатського сатирика Івана Рознійчука, який у роки чехословацького режиму на Закарпатті виступав під псевдонімом Марко Бараболя.

Хланта, І.Марко Бараболя прозаїк, поет [/ Іван Хланта // Хланта, І. Літературне Закарпаття у ХХ столітті. – Ужгород : Закарпаття, 1995. – С. 39 – 41.

 

 У статті представлена біографія письменника, а також бібліографічні описи його видань та видань про нього.

Кришеник, В.

Іван Рознійчук (Марко Бараболя)... : [про письм.] / Володимир Кришеник // Екзиль. — 2007. — № 2. — С. 33. : фото.

 Мольнар, М.

 

Друге повернення Марка Бараболі : [про письм.] / Михайло Мольнар // Екзиль. — 2007. - № 9. — С. 24-27.

 Хланта, І.

 

Його твори й нині звучать по-сучасному : До 95-річчя від дня народження Марка Бараболі : [письм.-сатирик] / Іван Хланта // Календар "Просвіти" на 2005 рік. — Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2005. — С. 66-67.

 

 

Одріен Чегіль

Чегіль Одріен Андріївна -  23 роки, мешкаю в селі Шаланки Винограівського району. У 2014 році закінчила Ужгородський філіал Київського національного університету культури  і мистецтв і маю повну  вищу освіту за спеціальністю бібліотечна справа. Три роки працювала у бібліотеці-філії с.Олешник. На даний час працюю бібліографом у Виноградівській центральній районній бібліотеці. 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.